eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kolejna rewolucja w VAT: odwrotne obciążenie na telefony czy laptopy

Kolejna rewolucja w VAT: odwrotne obciążenie na telefony czy laptopy

2015-04-13 06:25

Przeczytaj także: Ulga na złe długi przy odwrotnym obciążeniu?


Określanie proporcji odliczeń


Ustawa ma ponadto na celu dostosowanie przepisów ustawy o VAT do orzecznictwa TSUE , poprzez wskazanie przykładowych metod służących odliczaniu VAT w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających systemowi VAT). Podatek naliczony od wydatków poniesionych przez podatnika nie może bowiem uprawniać do odliczenia w zakresie, w jakim dotyczy działalności, która ze względu na brak jej gospodarczego charakteru nie należy do zakresu stosowania systemu VAT.

Przepisy art. 86 ust. 1 i ust. 7b ustawy o VAT nie narzuciły dotychczas żadnych sposobów i kryteriów służących ustaleniu proporcjonalnej części podatku naliczonego do odliczenia w przypadku wykorzystywania przez podatników towarów i usług do celów działalności mieszanej, gdy nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie podatku do poszczególnych rodzajów działalności.

Nowelizacja zakłada zaś np. dodanie w ustawie o VAT przepisów umożliwiających podatnikom uzgodnienie z organem podatkowym (drogą interpretacji indywidualnej) sposobu określenia proporcji przy odliczaniu podatku od towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika zarówno do działalności podlegającej VAT, jak i działalności niepodlegającej VAT.
W odniesieniu do sytuacji, gdy podatnik, oprócz wykonywania opodatkowanej działalności gospodarczej, wykonuje również działalność pozostającą poza zakresem VAT, nowelizacja przewiduje:
  1. wskazanie w ustawie o VAT proponowanych sposobów (metod) określania przez podatnika proporcji (wyliczania współczynnika) odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych; wskazano też na wymóg, aby sposób określenia proporcji najbardziej odpowiadał specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć;
  2. wprowadzenie dla jednostek samorządu terytorialnego „urzędowego” sposobu ustalania proporcji odliczania podatku naliczonego opartego na kryterium „przychodowym”, z możliwością zastosowania innej metody odpowiadającej bardziej specyfice podmiotu,
  3. doprecyzowanie zasad dokonywania korekt w przypadku zmiany zakresu wykorzystywania zakupionych towarów i usług do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Stawka VAT na towary wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej podwyższona


Ustawa znosi obniżoną stawkę podatku dla towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, stosowaną do dostaw na terytorium kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej. Wykonuje w tym zakresie wyrok TSUE z 18 grudnia 2014 r. w sprawie C-639/13, dotyczący możliwości stosowania na gruncie prawa polskiego obniżonej stawki VAT w stosunku do dostawy towarów związanych z ochroną przeciwpożarową. Stawka ta wzrośnie zatem z 8 do23%.

Wejście w życie


W trakcie prac parlamentarnych termin wejścia w życie nowelizacji przesunięto na dzień 1 lipca 2015 r. Jednak zmiany dotyczące sposobu wyliczania proporcji odliczeń VAT oraz objęcia stawką podstawową towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej zaczną obowiązywać dopiero z dniem 1 stycznia 2016 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: