eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż bonów podarunkowych w podatku VAT

Sprzedaż bonów podarunkowych w podatku VAT

2015-04-23 13:13

Sprzedaż bonów podarunkowych w podatku VAT

Bon podarunkowy © pictoores - Fotolia.com

Sprzedaż bonów podarunkowych i podobnych produktów wiąże się z istotnymi wątpliwościami w zakresie rozliczeń na gruncie podatku VAT. Powyższe dotyczy zwłaszcza prawidłowego ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego. Nie jest bowiem jasne, kiedy dokładnie w takim przypadku dochodzi do czynności opodatkowanej – już w momencie sprzedaży bonu, czy też później – z chwilą dokonania określonego zakupu przy jego użyciu.

Przeczytaj także: Vouchery w podatku VAT rozliczamy w momencie ich realizacji

Aby rozwiązać wyżej przedstawiony problem, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, na czym polega istota bonu podarunkowego. Ustawa o VAT nie zawiera definicji tego pojęcia, dlatego też należy odwołać się do znaczenia językowego tego słowa.
Zgodnie z internetowym słownikiem PWN, przez „bon” należy rozumieć „dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub usług” (dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/slowniki/bon.html).
Z definicji tej wynika zatem, że bon trzeba potraktować jedynie jako znak legitymacyjny uprawniający do nabycia w przyszłości towarów lub usług. W momencie sprzedaży bonu podarunkowego jego nabywca nie zakupuje jeszcze żadnych świadczeń. Bon taki wyraża wyłącznie możliwość dokonania przez posiadacza określonego zakupu (zazwyczaj w określonym terminie), z której on wcale nie musi skorzystać. W takiej zaś sytuacji nie ma podstaw do twierdzenia, iż sprzedaż bonu podarunkowego stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług, tzn. czynność opodatkowaną VAT.

Należy zatem przyjąć, iż bon podarunkowy pełni raczej funkcję zbliżoną do pieniądza, gdyż stanowi on rodzaj środka płatniczego uprawniającego do nabycia towarów i usług. To stanowisko znajduje uznanie wśród organów podatkowych.
Dla przykładu, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, z 28.02.2013 r., sygn. ITPP1/443-1480/12/AJ stwierdzono: „(…) bon stanowi dokument uprawniający do nabycia określonego świadczenia – wskazanego towaru lub korzystania z usługi. Bon nie mieści się zatem w definicji towaru określonej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Spełnia funkcję środka płatniczego, uprawniającego do zapłaty za określone towary oferowane przez sprzedawcę (w niniejszej sprawie Wnioskodawcę). Bon stanowi zatem jedynie rodzaj „pieniądza” (innego niż pieniądz ekwiwalentu wartości), upoważniającego do odbioru świadczenia, a więc do zakupu określonych towarów. W konsekwencji, czynności odpłatnego przekazania bonów nabywcom nie można utożsamiać z dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.

fot. pictoores - Fotolia.com

Bon podarunkowy

Sprzedaż bonów podarunkowych i podobnych produktów wiąże się z istotnymi wątpliwościami w zakresie rozliczeń na gruncie podatku VAT.


W związku z powyższym, należy przyjąć, że do czynności opodatkowanej VAT dochodzi dopiero w momencie nabycia przez posiadacza takiego bonu konkretnego towaru lub usługi. Wówczas bowiem dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel bądź do wykonania usługi. A zatem, obowiązek podatkowy w podatku VAT generowany jest dopiero w momencie dokonania zakupu określonego świadczenia przy użyciu bonu podarunkowego.

Pozostaje jeszcze jedna wątpliwość związana ze sprzedażą bonów. Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota ta jest uiszczana przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi obowiązek podatkowy należy rozpoznać z chwilą otrzymania całości lub części należnej zapłaty w formie zaliczki, zadatku, raty itd. Czy jednak zapłata uiszczana przy nabyciu samego bonu podarunkowego może stanowić przedpłatę w rozumieniu tego przepisu? Zdaniem autorów, co do zasady, nie można zgodzić się z takim stanowiskiem.
Zaliczką – zgodnie ze słownikiem PWN – jest część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności” (dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/sjp/zaliczka;2542924).

Z definicji tej wynika zatem, że zaliczką może być jedynie kwota uiszczana na poczet skonkretyzowanej transakcji. A zatem, w chwili dokonania wpłaty przyszła dostawa towarów lub świadczenie usług muszą być już określone (zaliczka jest uiszczana na poczet dokładnie tej, a nie innej dostawy towarów lub świadczenia usług). Bony podarunkowe natomiast z reguły uprawniają w chwili ich nabycia do zakupu nieoznaczonych co do rodzaju towarów lub usług. Co więcej, posiadacz takiego bonu nie jest zobowiązany do dokonywania jakiegokolwiek zakupu przy użyciu takiego produktu. Z tych też względów zasadnym wydaje się twierdzenie, że zapłata uiszczana przy nabyciu bonu upominkowego uprawniającego do nabycia nieskonkretyzowanych świadczeń nie jest zaliczką, a zatem nie stanowi ona czynności opodatkowanej VAT.

Taki zresztą pogląd jest zgodny z interpretacjami organów podatkowych, w tym. np. z: interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24.09.2014 r., sygn. IPPP2/443-556/14-4/AO czy interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 lutego 2014 r., sygn. IBPP2/443-118/14/KO.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: