eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT i ulga na złe długi: donos na dłużnika na VAT-ZD

Podatek VAT i ulga na złe długi: donos na dłużnika na VAT-ZD

2015-04-22 14:39

Podatek VAT i ulga na złe długi: donos na dłużnika na VAT-ZD

VAT © Rawpixel - Fotolia.com

Wierzyciel, który w określonym terminie nie otrzyma zapłaty za sprzedane towary czy usługi od swojego kontrahenta (dłużnika), może w niektórych przypadkach skorygować wykazany wcześniej z tego tytułu podatek należny w ramach tzw. ulgi na złe długi. O skorzystaniu z tej ulgi musi jednak zawiadomić fiskusa, donosząc niejako na swojego dłużnika.

Przeczytaj także: Ulga na złe długi: uwaga na cesję ubezpieczonej wierzytelności

Ulga na złe długi jest uregulowana w art. 89a i 89b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisami wierzyciel może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się tutaj za uprawdopodobnioną, jeżeli ta nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Prawo do skorzystania z ulgi na złe długi obwarowane zostało jednakże koniecznością spełnienia dodatkowych warunków (łącznie). Są one następujące:
  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
    a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  3. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.

fot. Rawpixel - Fotolia.com

VAT

Wierzyciel, który w określonym terminie nie otrzyma zapłaty za sprzedane towary czy usługi od swojego kontrahenta (dłużnika), może w niektórych przypadkach skorygować wykazany wcześniej z tego tytułu podatek należny w ramach tzw. ulgi na złe długi.


Stosownej korekty wierzyciel może dokonać w deklaracji za okres, w którym nastąpi uznanie nieściągalności wierzytelności za uprawdopodobnioną, pod warunkiem, że do dnia złożenia deklaracji za ten okres wierzytelność nie zostanie uregulowana bądź zbyta.

O skorzystaniu z powyższego rozwiązania podatnik winien przy tym powiadomić właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwoty korekty oraz danych dłużnika. W związku z tym wierzyciel obowiązany jest wraz z deklaracją, w której dokonuje korekty VAT należnego w ramach ulgi na złe długi, poinformować urząd skarbowy o tym, względem kogo z tego rozwiązania korzysta oraz w jakiej wartości. Zawiadomienie to składa się na formularzu VAT-ZD. Ułatwia ono organom podatkowym zweryfikowanie spełnienia obowiązku skorygowania podatku naliczonego przez dłużnika.
O ile bowiem wierzyciel jest uprawniony do korekty wykazanego wcześniej VAT należnego w przypadku nieuregulowania wierzytelności przez dłużnika, tak ten ostatni jest obowiązany do skorygowania podatku naliczonego o wartość nieuregulowanych zobowiązań w terminie o którym mowa wyżej. Jeżeli dłużnik się z takiego obowiązku nie wywiąże i stwierdzi to organ podatkowy, z reguły nałoży na takiego dłużnika dodatkową sankcję w wysokości 30% podatku, który winien zostać skorygowany.

Docelowo (po dokonaniu powyższych korekt) dłużnik może taką wierzytelność oczywiście uregulować (co jest jak najbardziej wskazane). W takim przypadku wierzyciel jest obowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego o otrzymaną wartość w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła zapłata, zaś dłużnik jest uprawniony do ponownego odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. W takim przypadku jednak załącznika VAT-ZD do deklaracji VAT już się nie dołącza.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: