eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pożyczka od udziałowca a amortyzacja środka trwałego

Pożyczka od udziałowca a amortyzacja środka trwałego

2009-08-06 07:28

Podatnik ma obowiązek wykluczenia z kosztów podatkowych części odsetek od pożyczek związanych z "niedostateczną kapitalizacją", które wpłynęły na wartość początkową środka trwałego podlegającą amortyzacji. Stanowisko takie zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 04.08.2009 r. nr DD6/8213/334/MDA/08/PK-802/08.

Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, iż spółka nabyła środek trwały, który został sfinansowany ze środków pochodzących z pożyczki od spółki, której udziałowcy posiadają nie mniej niż 25% udziałów w każdej ze spółek. Powstała wątpliwość, czy odsetki od tej pożyczki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, powiększają jego cenę nabycia, a co za tym idzie, zwiększają podstawę amortyzacji od której naliczane będą odpisy amortyzacyjne stanowiące koszty podatkowe? W przedmiotowej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2008 r., Nr ITPB3/423-177/08/DK. Minister Finansów uznał jego stanowisko za nieprawidłowe i zmienił z urzędu tę interpretację:

„(…) Na wstępie konieczna jest weryfikacja przyjętych prze Spółkę założeń regulacji prawnych. Nie jest bowiem prawdą iż pełna kwota odsetek od pożyczki między podmiotami powiązanymi jest wykluczona z kosztów uzyskania przychodów, albowiem tylko część odsetek od takiej pożyczki nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, tj. w części w jakiej pożyczka przekracza odpowiednią wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Jeżeli spłata odsetek dotyczy pożyczki udzielonej przez udziałowca lub inny podmiot powiązany kapitałowo, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy, możliwe jest ich wyeliminowanie z kosztów uzyskania przychodów. Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów:

* odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 60 tej ustawy) oraz
* odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 61 tej ustawy).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: