eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › NIK: fiskus coraz częściej popełnia błędy i przegrywa w sądach

NIK: fiskus coraz częściej popełnia błędy i przegrywa w sądach

2015-05-22 15:57

NIK: fiskus coraz częściej popełnia błędy i przegrywa w sądach

Podatnicy wygrywają z fiskusem © apops - Fotolia.com

Od 2013 r. gwałtownie rośnie liczba decyzji podatkowych uchylanych przez sądy administracyjne - alarmuje Najwyższa izba Kontroli. Zdaniem NIK wynika to przede wszystkim z błędów po stronie organów podatkowych oraz niskiej jakości prawa. Izby celne i urzędy skarbowe na ogół prawidłowo wykonują wyroki sądów administracyjnych. NIK jednak zauważa, że w przypadku korzystnego dla organów podatkowych realizacja wyroku przebiega sprawniej.

Przeczytaj także: NIK: prawo podatkowe zagmatwane, a decyzje skarbówek często podważane

W roku 2013 podatnicy złożyli do sądów administracyjnych o prawie jedną trzecią więcej skarg na decyzje organów podatkowych niż w 2012 r. Podatnicy skarżyli się na decyzje izb celnych o blisko 9 proc. częściej, na decyzje izb skarbowych nieco ponad 42 proc. częściej. Wzrosła także liczba i odsetek uchylonych przez sądy decyzji organów podatkowych, zarówno izb celnych, jak i skarbowych. Ta tendencja utrzymywała się również w I połowie 2014 r. Wcześniej, do 2012 r. odsetek decyzji uchylanych zmniejszał się.

Sądy niwelują błędy fiskusa

W 2013 roku sądy administracyjne uchyliły łącznie niemal jedną czwartą wszystkich zaskarżonych decyzji wymiarowych wydanych przez organy podatkowe. W 2013 r. wojewódzkie sądy administracyjne uchyliły ponad 40 proc. więcej decyzji organów podatkowych niż rok wcześniej, a przypadku NSA liczba uchylonych decyzji wzrosła aż o 95 proc.

Najczęstszym przyczyną uchylania przez sądy decyzji fiskusa były błędy organów podatkowych, np. niewyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, czy oparcie rozstrzygnięcia na niekompletnym materiale dowodowym, co w efekcie skutkowało podejmowaniem błędnych decyzji. Według NIK, działania takie naruszają normy i zasady prawa podatkowego zawarte w Ordynacji podatkowej.

Zobowiązania sprzed dekady

Niemal połowa zbadanych przez NIK wyroków w urzędach skarbowych i izbach celnych dotyczyła zaległych ceł i podatków sprzed 7-10, a nawet sprzed 13 lat. W efekcie ściągalność tych należności była bardzo niska i oscylowała 21,6 proc. w urzędach skarbowych i 16,5 proc. w izbach celnych.

Przyczyna? Złe prawo

Dodatkowo, jak zauważa NIK, długotrwałe postępowanie narusza prawo podatników do szybkiego załatwienia sprawy, a także negatywnie wpływa na wizerunek organów podatkowych.

W opinii NIK stosowanie prawa podatkowego sprawia organom podatkowym trudności z powodu niskiej jakość polskiego prawa i jego niespójności z prawem wspólnotowym.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: