eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Praca za granicą: Polacy mogą otrzymać zwrot 10 mld zł podatku

Praca za granicą: Polacy mogą otrzymać zwrot 10 mld zł podatku

2015-06-11 13:25

Praca za granicą: Polacy mogą otrzymać zwrot 10 mld zł podatku

Polacy mogą otrzymać zwrot 10 mld zł podatku © I.M.Redesiuk - Fotolia.com

W ciągu 11 lat obecności w Unii Europejskiej Polacy zarobili w krajach Europy blisko 997 mld złotych, wynika z najnowszego raportu Euro-Tax.pl. Najwięcej zarobiliśmy w Wielkiej Brytanii - blisko 240 mld zł. Na przestrzeni dekady wzrastała przeciętna miesięczna pensja emigranta z 4964 zł w 2004 do 6918 zł w roku ubiegłym. Dochody Polaków pracujących za granicą w wielu przypadkach nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. W praktyce oznacza to, że naliczone i zapłacone przez pracodawcę zaliczki na podatek należą się naszym rodakom w całości do zwrotu.

Przeczytaj także: Zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą

Z danych zgromadzonych przez Euro-Tax.pl wynika, że blisko 600 mld zł przychodu polskich emigrantów zostało wygenerowane tylko w sześciu krajach członkowskich Zjednoczonej Europy. – „Zdecydowanie najwięcej, bo prawie 240 mld złotych zarobiliśmy w Wielkiej Brytanii, wiąże się to z faktem iż jest to ulubiony kierunek emigracji Polaków w celach zarobkowych. Drugim pod względem wysokości dochodów krajem są Niemcy – u naszych zachodnich sąsiadów udało nam się zarobić prawie 229 mld złotych. Polacy chętnie też wyjeżdżali do Irlandii, gdzie wzbogacili się o niespełna 62 mld złotych. W krajach Beneluksu, przez 11 lat obecności Polski w UE zarobiliśmy blisko 50 mld zł (Holandia - 34,3 mld zł, Belgia – 14,8 mld zł), a w Austrii nieco ponad 15 mld” – mówi Adam Powiertowski, Prezes Euro-Tax.pl.

W ciągu ponad dekady niejednokrotnie mieliśmy do czynienia ze zmianami europejskiej koniunktury gospodarczej, a co za tym idzie z wahaniami średniej wartości przychodów. Rekordowym pod względem zarobków Polaków pracujących za granicą okazał się 2014 rok.
W tym okresie łączna pula środków uzyskanych w wyniku pracy zawodowej za granicą wyniosła aż 111,4 mld złotych. Z analiz przeprowadzonych przez Euro-Tax.pl wynika, że na przestrzeni 11 lat nasi rodacy zarabiali za granicą średnio 5 820 zł miesięcznie, przy czym poziom zarobków systematycznie wzrastał. W 2004 roku średnia wypłata wynosiła 4964 zł, 10 lat później kwota ta była już prawie o 2000 wyższa i wynosiła 6918 zł.

- „Statystycznie, największe średnie zarobki na przestrzeni lat Polacy osiągali pracując w Austrii i Irlandii, było to ponad 6 600 zł miesięcznie. W Niemczech, kwota ta była mniejsza o 150 zł. W Wielkiej Brytanii średnia miesięczna wypłata wynosiła 5 780 zł” – dodaje Adam Powiertowski. Dochody Polaków pracujących za granicą w wielu przypadkach nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. W praktyce oznacza to, że naliczone i zapłacone przez pracodawcę zaliczki na podatek należą się naszym rodakom w całości do zwrotu.

fot. I.M.Redesiuk - Fotolia.com

Polacy mogą otrzymać zwrot 10 mld zł podatku

Dochody Polaków pracujących za granicą w wielu przypadkach nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. W praktyce oznacza to, że naliczone i zapłacone przez pracodawcę zaliczki na podatek należą się naszym rodakom w całości do zwrotu.


- „Wiele osób decydujących się nawet na krótkoterminową pracę za granicą, nie rozlicza się z zagranicznym fiskusem. Uważają, że kwota ich zarobku jest niższa niż kwota wolna od podatku i nie mają takiego obowiązku. Jednak nawet wtedy warto się rozliczyć, bo podobnie jak w przypadku zarabiania w Polsce, część naszej pensji została odprowadzona jako zadatek na podatek. Tą część możemy odzyskać. W zależności od miejsca pracy, o zwrot nadpłaconego podatku emigranci mogą się starać nawet do 5 lat wstecz. Tak jest w Holandii, Anglii i Austrii. W Niemczech i Irlandii okres ten to 4 lata, a jeżeli pracowaliśmy w USA, Norwegii lub Belgii rozliczenie możemy złożyć do 3 lat wstecz” – dodaje Powiertowski.
Z najnowszych badań Euro-Tax.pl wynika, że w 2014 roku Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii przeciętnie odzyskiwali nadpłacony podatek w wysokości 3 037 zł, w Niemczech kwota ta wynosiła średnio 3 191 zł. Najmniejsze zwroty podatków odnotowano w Holandii, gdzie średnia kwota zwrotu podatku w ubiegłym roku wynosiła 1 430 zł. Na drugim biegunie znaleźli się Polacy pracujący w Austrii, gdzie zwroty przyjmowały średnią wartość aż 3 479 zł. Emigranci, którzy decydują się na zagraniczny zarobek, oprócz zwrotu podatku mogą również otrzymać szereg świadczeń i zasiłków, które przysługują im za pracę na terenie danego kraju.

Zwrot nadpłaconego podatku z zagranicy jest jak najbardziej możliwy do odzyskania, badanie Euro-Tax.pl „Rozliczenia podatkowe na emigracji” pokazuje, że blisko 90% rozliczeń z zagranicznymi urzędami skarbowymi kończy się uzyskaniem zwrotu. Co ciekawe rekordowa wysokość zwrotu nadpłaconego podatku wynosiła blisko 81 tysięcy złotych.

Euro-Tax.pl pokusił się o jeszcze jedno ciekawe szacunkowe wyliczenie. Chodzi tutaj o wycenę wielkości rynku zwrotu podatków dochodowych nadpłaconych za granicą. – „Na podstawie posiadanych danych udało nam się oszacować kwotę, którą ogół Polskich emigrantów zarobkowych może uzyskać od zagranicznych urzędów skarbowych. W kalkulacji uwzględniliśmy kraje, dla których prowadzimy operację odzyskiwania nadpłaconego podatku, czyli Holandię, Irlandię, Niemcy, Belgię i Austrię oraz Wielką Brytanię. Kwota, którą oszacowaliśmy wynosi 9,9 mld zł. Jest ona w całości do odzyskania, jest więc o co się starać” – podsumowuje Adam Powiertowski.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: