eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą

Zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą

2015-06-05 06:02

Zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą

Zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą © pictoores - Fotolia.com

Wraz z końcem kwietnia minął termin rozliczania PIT. Niewiele osób jednak wie, że pracując na emigracji powinny rozliczyć się także z zagranicznym fiskusem, a termin 30 kwietnia nie jest w tym wypadu terminem ostatecznym. W wielu krajach Europy, pracujący tam imigranci zeznania podatkowe mogą składać nawet do pięciu lat wstecz. A jest o co się starać - w 2015 roku zagraniczne urzędy skarbowe mogą zwrócić Polakom nawet 9,9 miliardów złotych.

Przeczytaj także: Kiedy zwrot podatku z zagranicy w zeznaniu podatkowym?

Na emigrację zarobkową stale decyduje się wiele osób. Według danych GUS poza granicami naszego kraju pracuje ponad 2 miliony rodaków. Jak niewystarczająca jest ich wiedza w zakresie rozliczeń z zagranicznymi urzędami skarbowymi pokazuje badanie wykonane przez Euro-Tax.pl. Przygotowany raport pokazuje, że tylko 5% badanych podejmuje się samodzielnego rozliczenia z zamiejscowym fiskusem, większość zgłasza się o poradę do specjalistów.

-„Polacy nadal chętnie pracują za granicami naszego kraju, przyciąga ich znacznie wyższy poziom zarobków niż w kraju. Jednak jak pokazuje nasze badanie, wielu z nich nie ma świadomości i wiedzy na temat maksymalizacji korzyści płynącej z pracy na emigracji. Dla przykładu, prawie 75% emigrantów nie korzystała z żadnych dostępnych za granicą świadczeń socjalnych” – mówi Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl. – „Wiele osób decydujących się nawet na krótkoterminową pracę za granicą, nie rozlicza się z zagranicznym fiskusem. Uważają, że kwota ich zarobku jest niższa niż kwota wolna od podatku i nie mają takiego obowiązku. Jednak wtedy warto się rozliczyć, bo podobnie jak w przypadku zarabiania w Polsce, jakaś część naszej pensji została odprowadzona jako zadatek na podatek. Tą część możemy odzyskać. W zależności od miejsca pracy, o zwrot nadpłaconego podatku można się starać nawet do 5 lat wstecz. Tak jest w Holandii, Anglii i Austrii. W Niemczech i Irlandii okres ten to 4 lata, jeżeli pracowaliśmy w USA, Norwegii lub Belgii rozliczenie możemy złożyć do 3 lat wstecz” – dodaje Powiertowski.

Zwrot nadpłaconego podatku z zagranicy jest jak najbardziej możliwy do odzyskania, badanie Euro-Tax.pl pokazuje, że blisko 90% rozliczeń z zagranicznymi urzędami skarbowymi kończy się zwrotem. Średnia kwota zwrotu zależy od kraju, w którym świadczono pracę. W Wielkiej Brytanii jest to blisko 2800zł, w Holandii 1950 zł, w Niemczech prawie 3200 zł a w Austrii blisko 4000 zł. Zwrot nadpłaconego podatku należy się nawet jeżeli stosunek pracy był krótkookresowy. Co ciekawe rekordowa kwota zwrotu wynosiła blisko 81 tysięcy złotych.

fot. pictoores - Fotolia.com

Zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą

Niewiele osób wie, że pracując na emigracji powinny rozliczyć się także z zagranicznym fiskusem, a termin 30 kwietnia nie jest w tym wypadu terminem ostatecznym. W wielu krajach Europy, pracujący tam imigranci zeznania podatkowe mogą składać nawet do pięciu lat wstecz.


Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania zależy od sposobu przygotowania wymaganych wniosków i dokumentów. Jeżeli nie mamy czasu na wypełnianie formularzy lub nie wiemy jak to zrobić, należy zwrócić się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy.

– „Ważne, aby taka firma posiadała wymagane przez tamtejsze prawo podatkowe licencje do prowadzenia swojej działalności i aby występowała przed zagranicznym US jako oficjalny pełnomocnik osoby rozliczającej się. Wiele firm pośrednictwa podatkowego wypełnia jedynie zeznania i podaje je swoim klientom do podpisu. Takie praktyki powodują, że odpowiedzialność za zeznanie spada na emigranta, a nie na pośrednika, który je wypełniał. W takich sytuacjach, konsekwencje za błędy w zeznaniu ponosi właśnie emigrant, a firma-pośrednik pozostaje bezkarna.” – podsumowuje Adam Powiertowski.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: