2015-08-10 12:22
Bitcoin © pictoores - Fotolia.com
Przeczytaj także: Uber Polska: Kierowca prowadzi działalność gospodarczą?
Nowe technologie coraz częściej rządzą naszym życiem i biznesem, a na bazie innowacyjnych rozwiązań powstają usługi i firmy. Mało kogo już dziwi płacenie w bitcoinach (BTC) lub społecznościowe finansowanie kreatywnych start-upów. A co z podatkami od tych produktów i usług? Czy zawsze wiemy, jakim regulacjom podlegają?- W lipcu Ministerstwo Finansów poinformowało, że dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu świadczenia usług transportowych przy wykorzystaniu aplikacji Uber podlegają opodatkowaniu PIT-em na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. To wyłącznie na podatniku spoczywa odpowiedzialność za dopełnienie obowiązków, które nakreślają ustawy – informuje Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie. Co ważne, za przewóz osób bez odpowiedniej licencji można zapłacić grzywnę do 10 tys. zł. To jednak nie wszystko. Jeśli nie posiadamy kasy fiskalnej, ani zarejestrowanej działalności gospodarczej, fiskus może wszcząć wobec nas także postępowanie karno-skarbowe – ostrzega.
fot. pictoores - Fotolia.com
Bitcoin
W naszym kraju obrót bitcoinami podlega opodatkowaniu.
- Obrót bitcoinami podlega w naszym kraju opodatkowaniu. Wymiana takiego elektronicznego środka płatniczego, na walutę krajową lub zagraniczną albo kupno za nią konkretnych towarów powoduje powstanie przychodu, który trzeba opodatkować PIT. Według Ministerstwa Finansów taka transakcja to nic innego, jak odpłatne zbycie praw majątkowych, a więc opodatkowane jest wg skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.). Z goła odmiennie sytuacja będzie wyglądać u przedsiębiorcy. Przychód uzyskany z wymiany bitcoinów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w zależności od tego, jak przedsiębiorca jest opodatkowany, będzie rozliczony według skali (18 i 32 proc.), stawki liniowej 19 proc. lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – tłumaczy Robert Smerkowski.
- W zależności od korzyści, jakie otrzymuje darczyńca, mamy do czynienia z różnymi skutkami podatkowymi. W sytuacji, gdy nie ma żadnej materialnej gratyfikacji dla darczyńcy za udzielone wsparcie, przekazane pieniądze są niczym innym, jak darowizną. Nie musimy od niej płacić podatku, jeśli pojedyncza wpłata od 1 osoby, na przestrzeni 5 lat nie przekroczyła ustawowego limitu w wysokości 4902 zł. Jeśli jednak za wsparcie oferujemy coś darczyńcy, np. nagraną przez siebie płytę, to w świetle prawa nie jest to już darowizna, a wzajemne świadczenie. Otrzymane kwoty należy więc potraktować jako przychody z tytułu działalności gospodarczej, oczywiście przy założeniu, że osoba organizująca zbiórkę takową prowadzi - zaznacza Robert Smerkowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Kierowca BlaBlaCar nie prowadzi firmy i nie płaci podatków
Handel kryptowalutą: jak będzie rozliczany podatek?
Rozliczenie PIT i CIT w związku z obrotem kryptowalutami
Fiskus o handlu kryptowalutą: więcej wątpliwości niż wyjaśnień
Podatek dochodowy od wymiany kryptowalut: fiskus zmienia zdanie
Bitcoin a podatek PCC - czy coś naprawdę się zmieni?
Bitcoin i nie tylko czyli rozliczenie podatku od handlu kryptowalutą
Fiskus bierze się za kontrolę handlu kryptowalutami
Dochód z bitcoina z 30% podatkiem, chyba że handlujemy za granicą
REKLAMA
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Witam, pytanie chciałbym podzielić na 3 człony. 1). Prowadzę działalność gospodarczą, zasady ogólne, bez VAT (limit kwota wolna), usługi ...
Wychowujemy niepełnosprawnego syna (obecnie 28 lat), który posiada orzeczenie o niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji i ...
Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się w I 2023
Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa?
Jak cyberprzestępcy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję?
Nieruchomości luksusowe - obalamy mity
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni
Monitor graficzny EIZO ColorEdge CS2400S