eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż na Allegro prywatnej kolekcji z podatkiem jak od firmy?

Sprzedaż na Allegro prywatnej kolekcji z podatkiem jak od firmy?

2015-08-18 12:37

Przeczytaj także: Organy podatkowe ustalą sprzedaż na aukcjach internetowych


Wskazana biżuteria była przez podatniczkę własnoręcznie wytwarzana, przy czym materiały niezbędne do tworzenia „kolekcji” nabywała również za pośrednictwem internetu bądź otrzymywała bezpłatnie. Tłumaczyła się ona tym, że wytwarzanie biżuterii to jej hobby. Biżuteria ta nie była jednak przeznaczona na sprzedaż, a własne potrzeby. Niektóre egzemplarze biżuterii otrzymała ona przy tym prezencie. Posiadana biżuteria była w pewnym zakresie powtarzalna, niemniej wynikało to faktu posiadania kilku egzemplarzy materiałów do jej stworzenia.

Z uwagi na brak środków finansowych podatniczka postanowiła wyprzedać swoją kolekcję. W sumie przez dwa lata zawartych zostało 521 transakcji sprzedaży, w tym w roku 2009 aż 351.

Fiskus nie miał wątpliwości, że zachowanie podatniczki (zakup materiałów do tworzenia biżuterii, jej wytwarzanie oraz następnie sprzedaż we wskazanych rozmiarach) prowadziło do wniosku, iż ta prowadzi działalność gospodarczą. Powyższe potwierdza również to, że oferowana do sprzedaży biżuteria była powtarzalna. Trudno zatem mówić tutaj o wyprzedaży prywatnej kolekcji, tym bardziej, że faktu istnienia kolekcji o takim rozmiarze nie potwierdziły zeznania przesłuchanych świadków, a zwłaszcza rodziców skarżącej. Nadto na prowadzenie firmy wskazywały również opisy aukcji wskazujące m.in. na wykonywanie biżuterii na zamówienie.

Sama zainteresowana jednakże uparcie twierdziła, że kolekcja była prywatna, zaś jej wyprzedaży nie należy traktować jako działalności gospodarczej. Sprawa trafiła w związku z tym do Sądu.

WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 20.07.2015 r. nr I SA/Bd 472/15 (orzeczenie nieprawomocne) zgodził się z organami podatkowymi.
Sąd wskazał, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działania podatnika mogą być uznane za działalność gospodarczą, jeśli: miały charakter zorganizowany i ciągły, były prowadzone we własnym imieniu bez względu na rezultat, a uzyskane z tego tytułu przychody nie były zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9.

Zarobkowy charakter działalności przejawia się w nastawieniu jej na osiąganie zysku. Zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym to natomiast prowadzenie działalności w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny i uporządkowany. Ciągłość wiąże się z kolei z jej planowanym charakterem.

„(...) zakres i skala dokonywanych transakcji wyklucza uznanie działań skarżącej jako służących wyprzedaży własnej kolekcji biżuterii w ramach gospodarowania mieniem prywatnym. Podejmowane przez stronę czynności nie były bowiem typowe dla handlu prywatnego. Mając na uwadze częstotliwość dokonywanych transakcji, ich ilość oraz uzyskany z tych transakcji przychód (ponad [...] w roku którego dotyczy decyzja) nie do zaakceptowania jest w świetle logiki i zasad doświadczenia życiowego przyjęcie twierdzeń strony, że transakcje te w przeważającej części dotyczyły sprzedaży własnej biżuterii.(...)” - czytamy w uzasadnieniu do wyroku.

Dlatego też, wbrew twierdzeniom skarżącej sprzedaż biżuterii za pośrednictwem portalu aukcyjnego miała wszystkie konstytutywne cechy działalności gospodarczej. Liczba transakcji i ich częstotliwość świadczą, że nie były charakterystyczne dla handlu prywatnego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: