2015-08-18 06:53
Podatek od przychodów z najmu: rozmiar ma znaczenie? © Gina Sanders - Fotolia
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy firma i prywatny najem mieszkania
Dlaczego? Najem prywatny bowiem pozwala na pewną preferencję podatkową w postaci płacenia z tego tytułu ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5% od uzyskanych z najmu przychodów i to bez względu na wysokość tych przychodów.Przydatne narzędzia:
Kalkulator ryczałtu ewidencjonowanego
Organ podatkowy uznał, że przepisy podatkowe nie regulują kwestii związanych z zasadami zawierania umów najmu, w tym także ilości nieruchomości, które mogą być przedmiotem wynajmu. Ponadto wybór kwalifikacji i sposobu rozliczania przychodów z takiego najmu zależy od podatnika i nie jest ograniczony ilością posiadanych nieruchomości, lecz charakterem zawartych umów najmu.
Organ zgodził się na to, aby wnioskodawca mógł płacić ryczałt od przychodów z najmu 51 garaży i 3 mieszkań.
fot. Gina Sanders - Fotolia
Podatek od przychodów z najmu: rozmiar ma znaczenie?
Najem prywatny daje też możliwość preferencyjnego rozliczenia podatków. Niestety trudno określić, kiedy kończy się najem prywatny a zaczyna działalność gospodarcza.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 03.09.2013 r. nr ILPB1/415-695/13-2/IM nie miał natomiast nic przeciwko temu, aby podatnik wycofał określone składniki majątku ze swojej firmy (które wcześniej stanowiły środki trwałe działalności gospodarczej i w jej ramach były oddane w najem) i wynajmował je dalej ale już z majątku prywatnego, zaś firmę zawiesił. Chodziło tutaj o wynajem lokalu mieszkalnego na cele użytkowe, wynajem mieszkania na cele mieszkalne (które już wcześniej było rozliczane w ramach najmu prywatnego) czy wynajem urządzenia medycznego.
Na rozliczanie przychodów z najmu prywatnego przystał także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 09.03.2015 r. nr IBPBII/2/415-1090/14/MMa. Tutaj wnioskodawca zakupił do majątku osobistego nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, w którym znajdowało się 8 mieszkań. 4 z tych mieszkań jest wynajętych na podstawie umów o najem okazjonalny lokalu. Wnioskodawca zamierza przy tym przeprowadzić remont budynku, wskutek którego powstaną nowe mieszkania (w 12 lokalach wieloizbowych występują w sumie 32 pokoje). Wnioskodawca zamierza wynajmować – ktrótko- bądź długoterminowo - od 20 do 32 pokoi jako lokale mieszkalne jednoizbowe (kawalerki)
Organ wydający interpretację uznał, że nie ma przeszkód, aby powyższe rozliczać jako przychody z najmu prywatnego, do których może mieć zastosowanie opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%.
Organ wydający interpretację uznał, że od samego początku działaniom podatnika towarzyszy zamiar inwestowania w nieruchomości w celu zarobkowania, które wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Nie budzi bowiem żadnych wątpliwości, iż wnioskodawcy towarzyszy chęć zorganizowanego i ciągłego uzyskiwania dochodu z tej inwestycji. Dlatego też zarówno posiadane lokale mieszkalne jak i te które zostaną nabyte w przyszłości będą składnikami majątku związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą polegającą na wynajmie tych lokali mieszkalnych, nawet jeśli Wnioskodawca nie dokona jej rejestracji.
„(...) O tym czy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą czy też z najmem bynajmniej nie stanowią okoliczności określone przez samego podatnika, tylko spełnienie obiektywnych przesłanek określonych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opisany we wniosku wynajem mieszkań będzie w istocie szeregiem cyklicznych, powtarzalnych, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, prowadzony przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, które do tego celu zamierza zatrudniać Wnioskodawca, a więc będzie spełniał przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej wymienione w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wyklucza prawo do opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% (...)” - czytamy w interpretacji.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Najem i działalność gospodarcza: forma opodatkowania 2014
Najem prywatny i w ramach firmy: ryczałt i podatek liniowy
Wakacyjny wynajem: forma opodatkowania
Najem nieruchomości a ryczałt i podatek liniowy
Małżonkowie mają jeden limit w ryczałcie dla przychodów z najmu
Polski Ład czyli jak ustawodawca chce zarobić na rynku wynajmu mieszkań
Polski Ład: przychody z najmu opodatkowane tylko ryczałtem ewidencjonowanym
NSA: to podatnik kwalifikuje przychody z najmu do odpowiedniego źródła
Wynajem wielu nieruchomości poza działalnością gospodarczą?
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Polski Ład 2.0: czy zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna? Sprawdź symulację
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Witam serdecznie. Mam prośbę o uzupełnienie tematu, bo nie wszystko jest dla mnie jasne w przypadku najmu mieszkania jako osoba prywatna. Zamiar ...
Dzień dobry! Proszę o podpowiedź, jaki PIT powinienem złożyć za rok 2021 w sytuacji, gdy wynajmuję mieszkanie i rozliczam podatek za pomocą ...
Nowy Huawei MateBook X Pro w Polsce
Disney+ na celowniku cyberprzestępców
Czy kredyt studencki wciąż jest opłacalny?
Najszybszy internet mobilny w VII 2022: liderzy bez zaskoczeń
Połowa Polaków akceptuje nadużycia finansowe
NBP: ceny mieszkań używanych wyższe o ponad 15% r/r
Zdrowie psychiczne Polaków do naprawy?