eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2016 r. podatek dochodowy na poziomie 70% od odszkodowania

W 2016 r. podatek dochodowy na poziomie 70% od odszkodowania

2015-11-30 10:48

W 2016 r. podatek dochodowy na poziomie 70% od odszkodowania

W 2016 r. podatek dochodowy na poziomie 70% od odprawy © harley_ - Fotolia.com

W przyszłym roku stawka podatku dochodowego może sięgnąć 70% i to nie dochodu, a uzyskanego przychodu bez jego pomniejszania o chociażby koszty uzyskania przychodu. Z tak wysoką daniną liczyć się muszą jednakże jedynie osoby zajmujące kierownicze stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, które miałyby dostać dodatkowe świadczenia w związku z zakończeniem pracy w takich spółkach.

Przeczytaj także: 70% podatek dochodowy od odprawy: jak liczyć głosy Skarbu Państwa?

To ustawa autorstwa PiS, która w piorunującym tempie przeszła proces legislacyjny. Pierwotnie chciano na niektóre przychody nałożyć 65% stawkę podatku dochodowego. Statecznie jednak postanowiono ją podnieść do 70%. Ustawa z dnia 25 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - bo o niej mowa, czeka już jedynie na podpis Prezydenta, co zapewne nastąpi dzisiaj i jeszcze dzisiaj zostanie ogłoszona. Efektem takiego stanu rzeczy będzie jej obowiązywania już w roku 2016.

Ustawa ta ma przeciwdziałać patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw za wcześniejsze zakończenie pracy oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji wypłacanych członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Projektodawcy powyższe uzasadniali tym, że odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji powinny być wypłacane najwyżej przez rok. Dłuższy okres trwania zakazu konkurencji ich zdaniem jest nieefektywny. Ostatecznie jednakże w ustawie znalazł się okres 6 miesięcy.
W przypadku wypłacanych odpraw chodzi natomiast o usunięcie patologii polegającej na omijaniu przepisów ustawy kominowej. Ustawa ta zakłada 3-miesięczną wysokość odprawy, co jednak w praktyce było nagminnie łamane.

Dlatego właśnie zdecydowano się na bardzo wysoki podatek dochodowy od tych świadczeń wypłacanych przez dłuższy okres, bądź w wyższej wysokości, aniżeli wskazane wyżej.

Przydatne narzędzia:
Kalkulator płacowy

I tak zgodnie z nowo dodanym art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, jeżeli zobowiązaną do zapłaty odszkodowania jest spółka, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami, w części, w której wysokość odszkodowania przekracza wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania - podatek wynosi 70% wysokości tej części należnego odszkodowania.

fot. harley_ - Fotolia.com

W 2016 r. podatek dochodowy na poziomie 70% od odprawy

Z tak wysoką daniną liczyć się muszą osoby zajmujące kierownicze stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, które miałyby dostać dodatkowe świadczenia w związku z zakończeniem pracy w takich spółkach.


Nowo dodany art. 30 ust. 1 pkt 16 przytoczonej ustawy wskazuje natomiast, że z tytułu określonych w umowie o pracę lub umowie o świadczenie usług zarządzania zawartej ze spółką wymienioną wyżej, odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług zarządzania lub rozwiązania jej przed upływem terminu, na który została zawarta, w części, w której ich wysokość przekracza trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług zarządzania wiążącej go ze spółką – podatek wynosi 70% należnej odprawy lub odszkodowania.
Tak wysokim podatkiem nie będzie opodatkowane całe świadczenie, a jedynie ta jego część, która:
  • będzie wypłacana po upływie 6 miesięcy wypłaty pierwszego odszkodowania - w przypadku wypłaty odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  • przekroczy 3 krotność pensji -w przypadku wypłaty odpraw.

Zryczałtowany podatek będzie się tutaj pobierać bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Do poboru podatku obowiązany będzie płatnik, czyli spółka wypłacająca świadczenie. Samemu zainteresowanemu zostanie zatem wypłacone świadczenie już po obciążeniach. Z uwagi na zryczałtowany sposób opodatkowania tych świadczeń nie będą one wykazywane w składanym zeznaniu rocznym, w którym wykazuje się dochody opodatkowane skalą (oczywiście jedynie w tej części, do której ma zastosowanie zryczałtowana stawka podatku).

Powstaje przy tym pytanie, czy karna stawka podatku obejmie także odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji wynikające z kontraktów menedżerskich zawartych na podstawie przepisów cywilnoprawnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: