eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty podatkowe gdy brak przychodów z prywatnego najmu

Koszty podatkowe gdy brak przychodów z prywatnego najmu

2016-05-05 11:42

Przeczytaj także: Prywatny najem mieszkań: koszty remontu i wyposażenia w PIT


Ważne przeznaczenie nieruchomości
Warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat związanych z nieruchomością za czas, gdy stoi ona pusta, jest fakt jej przeznaczenia na wynajem.
Jak bowiem czytamy w przytoczonej interpretacji, „(...) W przypadku czasowego zaprzestania wynajmu lokalu (budynku), jeżeli wnioskodawczyni w istocie udowodni, że czyniła starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnowała z najmu i lokal nie służył zaspakajaniu własnych potrzeb koszty poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.(...)”

W pierwszej ze wskazanych interpretacji organ podatkowy wskazał natomiast, że „(...) Warunkiem zakwalifikowani określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest logiczny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem, a źródłem przychodu, brak umowy najmu w momencie dokonywania wydatków nie wyklucza ich zaliczenia do kategorii kosztów uzyskania przychodów z najmu, o ile nakłady miały na celu osiągniecie przychodu. Podatnik poza faktem poniesienia wydatku musi wykazać, że celem wydatku było osiągniecie przychodu z najmu, a nie realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych.(...)”

Także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 08 sierpnia 2013 r. nr IPTPB1/415-294/13-4/AG przyznał, że podatnik który czynił starania dla pozyskania najemców, do kosztów podatkowych, jako wydatki ponoszone w celu uzyskania przychodów, zaliczyć może wydatki ponoszone w celu utrzymania (zabezpieczenia) lokali mieszkalnych i użytkowych w trakcie czasowego braku najemcy, których wysokość nie jest uzależniona od faktu ich wynajmowania.

Możliwe jest bowiem przyjęcie, że poniesione one zostały w celu uzyskania przychodów.
Do wskazanych wydatków można zaliczyć koszty czynszów, mediów (tak zwane koszty stałe) wody, energii cieplnej i energii elektrycznej, które nie są uzależnione od wielkości zużycia oraz podatek od nieruchomości, czyli opłaty eksploatacyjne.

Wprawdzie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wypowiadał się w przypadku wynajmu nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, niemniej wnioski płynące z interpretacji można odnieść także do najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą).

Data poniesienia kosztu


Podatnicy rozliczający tzw. prywatny najem na zasadach ogólnych wg skali podatkowej muszą pamiętać, że moment rozpoznania kosztów określa się u nich inaczej aniżeli u przedsiębiorców. Otóż jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25 listopada 2010 r. nr IBPBII/2/415-925/10/MW, podatnicy uzyskujący przychody z najmu poza prowadzoną działalnością gospodarczą, w zakresie określania momentu zaliczenia danego wydatku do kosztów, powinni stosować zasadę wyrażoną w art. 22 ust. 4 updof, który głosi, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Kosztem poniesionym jest natomiast stan, w którym miało miejsce obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale także realnym.
Chodzi tutaj zatem o faktycznie poniesienie danego wydatku.

Aby zatem dany wydatek stał się tutaj kosztem, musi zostać faktycznie poniesiony, czyli zapłacony - to data zapłaty skutkuje rozpoznaniem wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. Większego znaczenia nie ma data faktury czy rachunku będące podstawą, na której następuje ich zapłata, czy też okres, którego wydatek ten dotyczy, o ile oczywiście można je zaliczyć do czasu, kiedy dana nieruchomość była przeznaczona na wynajem.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: