eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Najem nieruchomości: koszty eksploatacji samochodu

Najem nieruchomości: koszty eksploatacji samochodu

2011-08-31 13:27

Podatnik wynajmujący swoją prywatną nieruchomość niekiedy zobowiązuje się także do wykonywania pewnych dodatkowych czynności z tym związanych. W tym celu często wykorzystuje swój środek transportu. Czy wydatki na jego eksploatację mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów?

Przeczytaj także: Najem nieruchomości: koszty i przychody podatkowe

W zależności od postanowień umowy najmu, wynajmujący może zostać zobowiązany do wykonywania dodatkowych czynności, takich jak dbanie o jej ogrzewanie, uzupełnianie brakujących środków czystości, czy dokonywanie drobnych remontów, porządkowanie terenu wokół posesji, koszenie trawy itp. Powyższe powoduje, że kilka razy w tygodniu, a czasami nawet codziennie, musi on do wynajmowanej nieruchomości dojeżdżać. Konieczne są także wyjazdy do sklepów w celu dokonania niezbędnych zakupów. Czy zatem wydatki na zakup samochodu osobowego (tj. amortyzacja) oraz jego bieżącą eksploatację, służącego mu do tych dojazdów mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu tego najmu?

W zakresie ustalenia, czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości samochodu mogą zostać tutaj uznane koszty uzyskania przychodu związane ze źródłem, jaki jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze – niebędącym pozarolniczą działalnością gospodarczą, musimy przeanalizować, jakie składniki majątku należy amortyzować. Otóż art. 22a ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego.

W naszym przypadku pierwsza część przytoczonego przepisu jest spełniona. Nabyty samochód stanowi własność podatnika, jest zdatny i kompletny do używania oraz jest środkiem transportu. Niestety zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu nie została spełniona ostatnia ze wskazanych w nim przesłanek. Otóż samochód ten nie będzie używany ani na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą (mamy tutaj bowiem do czynienia z tzw. najmem prywatnych a nie w ramach prowadzonej firmy), nie zostanie także oddany do używania na podstawie najmu, dzierżawy czy leasingu.

Tym samym, zdaniem autora, samochodu tego nie można zaliczyć do środków trwałych, a co za tym idzie, nie można także zaliczać do kosztów uzyskania przychodów z najmu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od jego wartości początkowej.

Co się zaś tyczy wydatków na eksploatację wskazanego pojazdu, te należy rozstrzygać w oparciu o definicję kosztów podatkowych, zawartą w art. 22 ust. 1 updof: Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Niewątpliwie w naszym przykładzie związek pomiędzy wydatkami na używanie samochodu a osiąganymi przychodami z najmu występuje. Co za tym idzie, wydatki te będą mogły zmniejszać dochód z tego źródła podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Niemniej należy tutaj podkreślić, że podatnik winien udokumentować to, iż faktycznie dany pojazd w tym celu był wykorzystywany. Pamiętajmy bowiem, że ciężar dowodu wykazującego związek pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami z danego źródła obarcza podatnika a nie organy podatkowe. Warto zatem zawczasu zadbać o stosowne dokumenty.

Rodzi się tutaj także dodatkowe pytanie, czy nasz podatnik nie powinien zaprowadzić ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 updof (jako że przedmiotowy samochód nie został uznany za środek trwały) i stosowania ograniczeń w zakresie kilometrówki?
Analizując przytoczony przepis można dojść do wniosku, że nie ma takiego obowiązku. Ustawodawca wskazuje w nim bowiem, że ma on zastosowanie w przypadku samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika. Jak natomiast wyżej wskazaliśmy, w naszym przypadku mamy do czynienia z najmem prywatnym, czyli wykonywanym poza działalnością gospodarczą.
Niemniej zaprowadzenie ewidencji wydaje się być wiarygodnym sposobem na wykazanie związku pomiędzy ponoszonymi wydatkami na eksploatację samochodu a przychodami osiąganymi z najmu.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: