eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zasada kontynuacji amortyzacji gdy zakup środka trwałego?

Zasada kontynuacji amortyzacji gdy zakup środka trwałego?

2016-05-04 13:31

Zasada kontynuacji amortyzacji gdy zakup środka trwałego?

Jak amortyzować środki trwałe? © apops - Fotolia.com

Podatnik sam określa wartość początkową środka trwałego oraz metodę jego amortyzacji (oczywiście w granicach dopuszczonych przepisami prawa). Niekiedy jednak powyższe należy przejąć po poprzednim właścicielu. Tyczy się to jednakże przypadków jedynie wprost wymienionych w ustawie.

Przeczytaj także: Kontynuacja przyjętej metody amortyzacji środków trwałych

Wydatków związanych z nabyciem środków trwałych nie można zaliczyć od razu do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba je bowiem amortyzować. Amortyzacja to nic innego, jak rozłożenie wspomnianych wydatków w czasie.
Art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że amortyzacji podlegają składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane przez tego podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej bądź oddane w najem, dzierżawę czy leasing.

Amortyzację taką nalicza się od wartości początkowej środka trwałego wg wybranej metody amortyzacji. W przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego, za jego wartość początkową uważa się cenę nabycia, a więc cenę zakupu powiększoną o inne wydatki związane z tym zakupem i przekazaniem środka trwałego do używania, a poniesione do dnia takiego przekazania.

Jeżeli środek trwały został wytworzony, jego wartością początkową jest koszt własny wytworzenia, czyli mówiąc innymi słowy nakłady poniesione na to, aby taki składnik majątku powstał. Jeżeli natomiast przykładowo otrzymano go nieodpłatnie, wartością początkową jest jego bieżąca wartość rynkowa, chyba że umowa darowizny określa ją w niższej wysokości.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych wg wybranej metody i stawki amortyzacji począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Ustawodawca wymaga jednakże w niektórych przypadkach przejęcia zarówno stawki, metody amortyzacji oraz wartości początkowej (w tym także już dokonanych odpisów) po poprzednim właścicielu środka trwałego.
Zgodnie z art. 22h ust. 3 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony.

Regulację powyższą stosuje się także w przypadku otrzymania, w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

fot. apops - Fotolia.com

Jak amortyzować środki trwałe?

Otrzymałeś środek trwały w związku z wystąpieniem bądź likwidacją spółki? Pamiętaj o zasadzie kontynuacji amortyzacji.


Wspomniany wyżej art. 22g ust. 12 ustawy mówi natomiast, że w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.
Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi jak też w przypadku otrzymania, w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przez spółkę niebędącą osobą prawną należy tutaj rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z powyższego wynika zatem, że zasadę kontynuacji amortyzacji musi stosować taki podatnik, który otrzymał środki trwałe wskutek wystąpienia czy też likwidacji spółki osobowej i które postanowił wykorzystywać we własnej działalności gospodarczej (a więc wprowadził jej do swojej ewidencji środków trwałych).

Jak jednak potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18.03.2016 r. nr ITPB1/4511-1267/15/MPŁ, powyższe nie rozciąga się na zakup takich składników majątku od spółki, w której wspólnik jest bądź był wspólnikiem.
W interpretacji czytamy, że skoro podatnik kupił (tzn. została zawarta skuteczna umowa sprzedaży składników majątku) środki trwałe od spółki cywilnej której jest wspólnikiem, a więc nie otrzymał ich w wyniku likwidacji bądź wystąpienia ze spółki, należy stwierdzić, że nie znajdują zastosowania przytoczone wyżej przepisy dotyczące obowiązku kontynuowania amortyzacji.

Przedsiębiorca w takim przypadku ustala zatem wartość początkową nabytych składników majątku w cenie nabycia. Ma też możliwość wyboru metody amortyzacji (w granicach prawem określonych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: