eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Tajemniczy klient nie rozpozna kosztów uzyskania przychodu

Tajemniczy klient nie rozpozna kosztów uzyskania przychodu

2016-05-05 12:00

Przeczytaj także: Elektroniczna archiwizacja dokumentów a koszty uzyskania przychodu


Jak wyjaśniono powyżej, kwestię dokumentowania kosztów uzyskania przychodów normują odrębne przepisy. Tym samym, jeżeli na gruncie przepisów o rachunkowości, przedmiotowe dowody potwierdzające opisane przez Spółkę wydatki, stanowią dowody księgowe będące podstawą wprowadzenia tych wydatków do ksiąg rachunkowych, taki sposób udokumentowania faktu ich poniesienia jest wystarczający również dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. (...)
Wątpliwości Wnioskodawcy, dotyczą m.in. możliwości zaliczenia w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków udokumentowanych paragonami poniesionych przez pracowników Spółki w ramach wykonywanych czynności związanych z działalnością gospodarczą Spółki, podczas świadczenia usługi „tajemniczy klient”.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy zatem m.in. potwierdzenia mocy dowodowej wymienionych kategorii dokumentów, do czego, organ podatkowy w trybie wydawania interpretacji indywidualnych na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie jest ani zobowiązany, ani uprawniony. W tym miejscu wskazać, że postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnych jest postępowaniem szczególnym i w tym sensie ograniczonym np. w stosunku do postępowania podatkowego i kontrolnego, że nie może obejmować postępowania dowodowego. Powyższe wynika wprost z unormowania zawartego w art. 14h Ordynacji podatkowej, który stanowi, że w sprawach dotyczących interpretacji indywidualnej stosuje się odpowiednio przepisy art. 120, art. 121 § 1, art. 125, art. 129, art. 130, art. 135-137, art. 140, art. 143, art. 165a, art. 168, art. 169 § 1-2, art. 170 i art. 171 oraz przepisy rozdziału 5, 6, 10 i 23 działu IV. W powołanym przepisie ustawodawca nie wymienia postępowania dowodowego, które regulują przepisy rozdziału 11 działu IV Ordynacji podatkowej.

Powyższe przesądza o tym, że odpowiedź tut. Organu na pytanie Spółki o prawidłowość dokumentowania wydatków z uwagi na wskazany charakter postępowania o wydanie interpretacji może mieć jedynie charakter ogólny, zaś ocena, czy dla uznania konkretnego wydatku za koszt uzyskania przychodów wystarczające jest jego udokumentowanie w sposób opisany we wniosku może być dokonana tylko przez organ podatkowy prowadzący postępowanie dowodowe, w którym organ ten sprawdzi spełnienie wszystkich przesłanek pozwalających na uznanie konkretnego wydatku za koszt podatkowy na gruncie odpowiednich przepisów, w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Ordynacji podatkowej, a także ustawy o rachunkowości.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że wydatki poniesione przez pracowników Spółki, w ramach wykonywania usługi pn. „tajemniczy klient”, udokumentowane w sposób wymagany przepisami o rachunkowości – mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki, na podstawie art. 15 ust. 1 updop, jeżeli Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług (VAT) o kwotę podatku naliczonego z tych paragonów na gruncie przepisów ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

W tym miejscu wskazać należy, że brak odliczenia podatku VAT na gruncie przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie w każdym przypadku daje prawo od zaliczenia naliczonego podatku VAT w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość taka występuje wyłącznie w sytuacji, gdy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast nieskorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego albo brak możliwości odliczenia podatku naliczonego z innych powodów, np. uchybienia terminowi do odliczenia lub niewłaściwego udokumentowania wydatku (pomimo istnienia możliwości jego właściwego udokumentowania) nie daje prawa podatnikowi do ujęcia nieodliczonego podatku VAT w kosztach uzyskania przychodu. Zatem prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług (VAT) o kwotę podatku naliczonego nie jest równoznaczne z brakiem możliwości dokonania takiego odliczenia, a podatnik nie ma prawa wyboru pomiędzy odliczeniem naliczonego podatku VAT, a zaliczeniem go w ciężar koszów uzyskania przychodu.

Jak już wskazano powyżej, oprócz właściwego udokumentowania kosztów, warunkami koniecznymi do uznania wydatków za koszty uzyskania przychodu jest m.in. wykazanie, że został on poniesiony przez podatnika i że istnieje związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W niniejszej sprawie, poniesione wydatki udokumentowane będą paragonami na których nie będzie wskazany nabywca towaru lub usługi. Zatem Wnioskodawca nie będzie w stanie wykazać, że to on poniósł wydatek, że to z jego działalnością gospodarczą jest on związany oraz że wydatek ten nie stanowi np. osobistych wydatków pracowników lub innych osób fizycznych.

W związku z powyższym nie zostaną spełnione wszystkie ustawowe przesłanki, wynikające z art. 15 ust. 1 updop, do zaliczenia wydatków o jakich mowa we wniosku, udokumentowanych paragonami, do kosztów uzyskania przychodu. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: