eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

2016-06-02 11:31

Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych © Fabio Balbi - Fotolia.com

W określonych sytuacjach zakup mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Kosztem w takim przypadku są oczywiście odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej. Podatnicy próbują jednakże wykorzystywać tutaj pewną lukę i nie zaliczać takich składników majątku do środków trwałych z uwagi na ich przewidywany okres używania krótszy niż rok. Dzięki temu wartość takiego zakupu jest odnoszona bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj także: Mieszkanie można amortyzować stawką indywidualną

Taki przypadek rozpatrywał NSA w wyroku z dnia 18.02.1016 r., sygn. akt II FSK 3644/13. Otóż skarżący wspólnie z żoną nabył mieszkanie jak i miejsce garażowe w podziemiu budynku, które zamierzał wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej i przeznaczyć do majątku firmowego (miały one zostać oddane w najem). Lokale te firmie miałyby jednak służyć przez okres nieprzekraczający jednego roku. Stąd wydatek na zakup mieszkania chciał on zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Przed upływem wspomnianego okresu czasu opisane lokale zostałyby przekazane do majątku prywatnego.

Podatnik chciał uzyskać od organów podatkowych potwierdzenie, że ma prawo do uznania pełnej wartości zakupu mieszkania i miejsca postojowego za koszt prowadzonej działalności.
Otrzymał odpowiedź, w której fiskus uznał, iż podatnik, który pierwotnie zaliczył całą wartość nabytego składnika majątku do kosztów uzyskania przychodu ze względu na jego przewidywany okres używania krótszy niż rok, a następnie przed upływem tego roku wycofa go z działalności do majątku prywatnego, jest zobowiązany do korekty kosztów o całą kwotę uprzednio do nich zaliczoną z tego tytułu.

Sprawa trafiła do sądu, który w obydwu instancjach podzielił stanowisko organów podatkowych.

fot. Fabio Balbi - Fotolia.com

Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

W określonych sytuacjach zakup mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Podatnicy próbują jednakże wykorzystywać tutaj pewną lukę i nie zaliczać takich składników majątku do środków trwałych z uwagi na ich przewidywany okres używania krótszy niż rok.


NSA wskazał, że faktycznie przepisy podatkowe dopuszczają możliwość zaliczenia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie składnika majątku o wartości przekraczającej 3 500 zł, o ile przewidywany okres jego używania przez podatnika nie przekroczy 12 miesięcy. Jeżeli faktyczny okres będzie dłuższy, konieczne jest zaliczenie danego składnika majątku do wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku natomiast wycofania takiego składnika majątku, przed upływem 12 miesięcy, do majątku prywatnego, podatnik - który zaliczył pierwotnie wydatki na jego zakup do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej firmy, jest zobowiązany skorygować te koszty.
Zdaniem NSA:
Brak obowiązku korekty kosztów w takim przypadku dawałaby możliwość zaliczenia do kosztów działalności gospodarczej zakupu wszelkich składników majątku, które przed upływem roku byłyby wycofywane na cele osobiste.

Są wyjaśnił, że oczywistym jest, iż w takim przypadku koszty nie mogą obciążać kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego właśnie „(...) podatnik, który wydatek na zakup rzeczowego składnika majątku zużywającego się stopniowo zaliczy ze względu na jego przewidywany okres używania krótszy niż 12 miesięcy – od razu w koszty, a następnie przed upływem roku wycofa go z działalności na cele osobiste – będzie zobowiązany skorygować koszty o cała kwotę.(...)” - czytamy w uzasadnieniu do wyroku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: