eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika?

Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika?

2016-06-25 09:26

Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika?

Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Ciąg znaków 9999999999 zamiast numeru PESEL oraz data urodzin 1 stycznia 1910 r. jako sposób na wypełnienie informacji podatkowej, do której przedsiębiorcy brakuje danych? Zdaniem fiskusa to nie jest dobra droga. Tak zdecydowała izba skarbowa w odpowiedzi na pytanie, jak przekazać środki po zmarłej pracownicy jej zaginionemu mężowi.

Przeczytaj także: Elektroniczny PIT-11 dla pracownika?

Dla pracodawcy śmierć pracownika to nie tylko tragedia, ale także konieczność dokonania rozliczeń. Może się okazać, że zmarłemu należą się środki za niewykorzystany urlop czy różnego rodzaju wyrównania. Takie pieniądze trzeba wypłacić osobom, które są do ich odbioru uprawnione. Ale czasem stwarza to poważne problemy.

Kłopot z zaginionym mężem


Zmarła pracownica firmy. Po sprawdzeniu okazało się, że należy się jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop, zasiłek chorobowy oraz odprawa pośmiertna.

Zmarła pozostawiła pełnoletnie dzieci, które jednak nie spełniały warunków koniecznych, aby im te środki wypłacić (decydują tutaj przepisy o rentach rodzinnych). Okazało się jednak, że zmarła była zamężna i mąż spełniał warunki, aby otrzymać zaległe środki.

Tyle że pojawiły się problemy – zmarła nie utrzymywała ze swoim mężem żadnych kontaktów. Podobnie dzieci. W rezultacie mąż nie stawił się osobiście po odbiór pieniędzy a spółka, która powinna je wypłacić, nie miała żadnych danych, koniecznych do przekazania środków oraz do wypełnienia PIT-11, który trzeba przesłać do urzędu skarbowego w razie wypłaty pieniędzy.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika?

Ciąg znaków 9999999999 zamiast numeru PESEL oraz data urodzin 1 stycznia 1910 r. jako sposób na wypełnienie informacji podatkowej, do której przedsiębiorcy brakuje danych? Zdaniem fiskusa to nie jest dobra droga.


W tej sytuacji firma zdecydowała się, aby wyodrębnić należne mężowi środki z majątku firmy. Jak wynika z wniosku, firma „postawiła je do dyspozycji” męża, choć nie jest jasne, jak tego dokonała. Mało tego, przesłała fiskusowi zeznanie PIT-11. Problem braku numeru PESEL rozwiązała, wpisując w odpowiednim miejscu ciąg znaków 9999999999, zaś kwestię brakującej daty urodzenia załatwiła poprzez wpisanie daty 1 stycznia 1910 r.

Przedstawiciele spółki spytali Izbę Skarbową m.in. o to, czy zrobili dobrze, naliczając podatek od „postawionych do dyspozycji” pieniędzy w taki sposób, jakby był to przychód z praw majątkowych, oraz czy właściwie wypełnili formularz PIT-11?

Podatek tak, ale rozliczenie już niekoniecznie


Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 czerwca 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-231/16/MK) uznała, że naliczenie podatku jak od przychodów z praw majątkowych było właściwym posunięciem. Kodeks pracy (art. 631 § 2) mówi bowiem właśnie o prawach majątkowych ze stosunku pracy.

Ale izba skarbowa uznała, że gdy nie ma możliwości uzyskać informacji o pobycie osoby uprawnionej, kiedy nie da się uzyskać numerów PESEL czy NIP, wówczas nie wystawia się informacji PIT-11. A to dlatego, że płatnik nie może takiej informacji dostarczyć uprawnionej osobie, nie można także – jak czytamy w interpretacji – ustalić właściwego w danej sytuacji urzędu skarbowego.

W tej sytuacji nie można postąpić tak, jak zrobiła firma, i złożyć formularza z fikcyjnymi danymi tylko po to, aby wykonać ustawowy obowiązek przesłania PIT-11.
Urzędnicy dodali jednak, że firma była zobowiązana naliczyć podatek wyłącznie od ekwiwalentu za urlop oraz od zasiłku chorobowego. Odprawa pośmiertna – zastrzegli – jest z podatku zwolniona.

Marek Siudaj,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: