eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › JPK do Ministra Finansów a nie urzędów skarbowych

JPK do Ministra Finansów a nie urzędów skarbowych

2016-07-11 13:42

JPK do Ministra Finansów a nie urzędów skarbowych

JPK do Ministra Finansów a nie urzędów skarbowych © Andrey Popov - Fotolia.com

Poczynając od miesiąca lipca 2016 r. tzw. duzi przedsiębiorcy muszą bez wezwania fiskusa przekazywać mu co miesiąc rejestry w zakresie podatku od towarów i usług. Nie trafią one jednak do urzędów skarbowych właściwych dla poszczególnych podatników, a Ministerstwa Finansów.

Przeczytaj także: JPK od lipca 2016 r., czyli rejestry VAT do urzędu skarbowego

Zgodnie z dodanym z dniem 1 lipca 2016 r. art. 82 §1b Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji VAT w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 (czyli w formie tzw. Jednolitego pliku kontrolnego).
Przytoczona regulacja wskazuje, iż do przekazywania JPK zobowiązane są jedynie te podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Obecnie jest to zdecydowana większość firm. Jedynie przy bardzo małej skali działalności podatnicy decydują się prowadzić księgi ręcznie. Powyższe spotkać można z reguły wyłącznie u podatników korzystających z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, czy rolników rozliczających podatek VAT, gdzie ilość dokumentów źródłowych jest stosunkowo mała.

Ewidencje w formie JPK należy przekazywać za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
Kwartalne rozliczenie VAT nie zwalania podatnika z obowiązku składania JPK za okresy miesięczne.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

JPK do Ministra Finansów a nie urzędów skarbowych

Duże firmy muszą przekazywać do Ministerstwa Finansów w formie elektronicznej ewidencje VAT w postaci JPK poczynając od miesiąca lipca 2016 r.


Ustawodawca przewidział tutaj także pewne okresy przejściowe. Otóż jak stanowi art. 6 w zw. z art. 9 ustawy nowelizującej, do przekazywania takich informacji w postaci JPK:
  1. za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., nie są obowiązani mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
  2. za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2017 r., nie są obowiązani mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Obecnie obowiązek przekazywania comiesięcznych rejestrów prowadzonych na potrzeby podatku VAT w formie JPK Ministrowi Finansów ciąży jedynie na dużych przedsiębiorcach. Małe i średnie firmy z obowiązku tego będą się musiały wywiązywać od początku 2017 r., zaś mikroprzedsiębiorcy od 2018 r.
Dobrowolnie mikro, małe i średnie firmy rejestry formie JPK mogą przekazywać już teraz.

UWAGA!
Nie ma obowiązku przekazywania ewidencji w formie JPK tyczących się okresów rozliczeniowych sprzed wejścia w życie nowych regulacji. Dlatego też:
  • w przypadku dużych przedsiębiorców pierwszym miesiącem, za który JPK należy przekazać, jest lipiec 2016 r. (składanym do 25 sierpnia 2016 r.)
  • w przypadku małych i średnich przedsiębiorców pierwszym miesiącem, za który JPK należy przekazać, jest styczeń 2017 r. (składanym do 25 lutego 2017 r.)
  • w przypadku mikro przedsiębiorców pierwszym miesiącem, za który JPK należy przekazać, jest styczeń 2018 r. (składanym do 25 lutego 2018 r.).

Resort Finansów wyjaśnia - JPK dla nieprzedsiębiorców


Okresy przejściowe w zakresie obowiązku wprowadzania JPK ustawa nowelizująca wprowadziła jedynie dla przedsiębiorców. Stąd zrodziły się wątpliwości, od kiedy JPK powinny stosować podmioty prowadzące księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych (obecnie znalezienie jednostki, która prowadziłaby księgi rachunkowe bez użycia narzędzi informatycznych, jest w zasadzie niemożliwe) lecz nieprowadzące działalności gospodarczej. Są to różnego rodzaju organizacje non profit, jak fundacje czy chociażby uczniowskie kluby sportowe.

Resort finansów pierwotnie uważał, iż skoro okresy przejściowe zostały wprowadzone jedynie dla przedsiębiorców, to organizacje nieprowadzące działalności gospodarczej, dane w formie JPK powinny przesyłać fiskusowi już od 1 lipca 2016 r.
Minister Finansów zmienił jednak swoje zdanie w tym zakresie. W wydanej dnia 20.06.2016 r. interpretacji ogólnej nr PK4.8012.55.2016 stwierdził on, że także w przypadku podmiotów innych niż przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mają zastosowanie przepisy przejściowe dotyczące terminu przekazywania JPK przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo czyli kto?


Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Za małego przedsiębiorcę uważa się natomiast przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Za średniego przedsiębiorcę uważa się z kolei przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Wyrażone wyżej wielkości w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który nie spełnia kryterium średniego przedsiębiorcy (przedstawione definicje zostały tak sformułowane, że w średnim przedsiębiorcy mieszczą się także mikro i mali przedsiębiorcy, zaś w małych przedsiębiorcach zawierają się także mikroprzedsiębiorcy) jest zaliczany do tzw. dużych przedsiębiorców, którzy od lipca 2016 r. są obowiązani do przekazywania bez wezwania fiskusowi ewidencji VAT w postaci JPK.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • program do jpk

    karolina_kowalczyk / 2017-01-02 13:53:45

    Jakich programów do jpk używacie? Ja w styczniu będę otwierać działalność i chcę sama prowadzić sobie księgowość. Słyszałam, że symfonia 2.0 jest dobra i prosta w obsłudze jpk. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Beata_Korczak / 2017-01-19 12:22:09

    A ja po testach zdecydowałam się na WAPRO . JPK jest obsłużone i przetestowane od pierwszego terminu (sierpień 2016). Wszystko działa, więcej nie szukam. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: