eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umowa pożyczki pieniędzy pomiędzy firmami bez podatku PCC

Umowa pożyczki pieniędzy pomiędzy firmami bez podatku PCC

2016-07-22 12:56

Umowa pożyczki pieniędzy pomiędzy firmami bez podatku PCC

Umowa pożyczki pieniędzy pomiędzy firmami bez podatku PCC © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

Co do zasady umowy pożyczki pieniędzy są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spod tej ustawy zostały jednak wyłączone te czynności, które są opodatkowane bądź zwolnione z podatku od towarów i usług. Jeżeli zatem tylko umowa pożyczki zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez pożyczkodawcę działalności gospodarczej i będzie korzystała w związku z tym ze zwolnienia z VAT, PCC od niej płacić nie trzeba - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 20.07.2016 r. nr IBPB-2-1/4514-276/16/PM.

Przeczytaj także: Zagraniczna pożyczka z polskiego banku w PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka komandytowa zamierza zawrzeć umowę pożyczki z inną firmą, będącą czynnym podatnikiem podatku VAT. Firmy nie są podmiotami powiązanymi.

Pożyczkodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu urządzeniami, oprogramowaniem, jak też świadczy usługi z branży IT, szkoleniowe oraz handluje materiałami budowlanymi. W KRS pożyczkodawca ma przy tym wpisane w zakresie działalności także pozostałe usługi udzielania kredytów.

Zaciągniętych może zostać jedna bądź kilka pożyczek. Będą one udzielone z wolnych środków finansowych pożyczkodawcy, wygospodarowanych z prowadzonej działalności gospodarczej. Pożyczki będą oprocentowane.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy w związku z zwarciem umowy pożyczki będzie obowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Wskazać należy, że stosownie do treści art. 1 ust. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

fot. Jakub Krechowicz - Fotolia.com

Umowa pożyczki pieniędzy pomiędzy firmami bez podatku PCC

Jeżeli umowa pożyczki zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez pożyczkodawcę działalności gospodarczej i będzie korzystała w związku z tym ze zwolnienia z VAT, PCC od niej płacić nie trzeba.


Z powołanego powyżej przepisu wynika, że umowy pożyczek będą podlegały – co do zasady #8722; podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili ich zawarcia ich przedmiot, tj. pieniądze będą znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wówczas nie ma znaczenia gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie będą miały miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Umowy pożyczek będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych, także jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się za granicą oraz nabywca – pożyczkobiorca będzie miał miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 4 pkt 7 ww. ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
• umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
• umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku umów pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Podstawę do ww. wyłączenia może stanowić m.in. fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług. (...)

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy/umów pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, czy też przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności (z wyjątkami wskazanymi w treści przepisu), bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Skoro zatem – jak wskazał Wnioskodawca #8722; opisana we wniosku pożyczka/pożyczki, które Wnioskodawca otrzyma od innego podmiotu gospodarczego (pożyczkodawcy) zwolnione będą z podatku od towarów i usług, to w analizowanej sprawie znajdą zastosowanie postanowienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W rezultacie na Wnioskodawcy jako pożyczkobiorcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: