eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 6,6 tys. zł to kwota wolna od podatku na 2017 rok

6,6 tys. zł to kwota wolna od podatku na 2017 rok

2016-11-29 12:15

6,6 tys. zł to kwota wolna od podatku na 2017 rok

Wysoka kwota wolna od podatku © serq - Fotolia.com

Uchwałą z dnia 29 listopada 2016 r. r. senat przyjął poprawki w zakresie zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszące się do kwoty wolnej od podatku, które mają wejść w życie już z początkiem 2017 r. Kwota wolna wyniesie aż 6,6 tys. zł, niemniej w takiej wysokości będzie ona dostępna jedynie dla tych, których miesięczne zarobki będą oscylowały w granicach 550 zł.

Przeczytaj także: Wysoka i zmienna kwota wolna od podatku skomplikuje rozliczenia

Wicepremier Morawiecki wprowadza w życie zapowiedzi z ubiegłego tygodnia. Wczoraj poznaliśmy konstrukcję przepisów zmieniających kwotę wolną od podatku. Uchwała Senatu RP w tym zakresie była głosowana już po północy i przyjęła datę dzisiejszą (czyli 29.11.2016 r.).

Korzystanie z kwoty wolnej od podatku


Procedura rozliczania kwoty wolnej w przyszłym roku istotnie się skomplikuje. Wszystko przez to, że w nowej, wyższej wysokości będzie ona dostępna jedynie dla tych najbiedniejszych.
Kwota wolna od podatku na poziomie 6,6 tys. zł będzie przysługiwać jedynie tym, których dochód nie przekroczy tej wartości. Mówiąc innymi słowy, osoby zarabiające maksymalnie 6,6 tys. zł lub mniej w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego.

Dla podatników zarabiających więcej niż 6,6 tys. zł lecz do 11 tys. zł, kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać do dzisiejszego poziomu 3091 PLN. W takiej wartości odliczą ją ci, których dochód będzie mieścił się w widełkach od 11 tys. zł do 85,5 tys. zł. Powyżej dochodu 85,5 tys. zł kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu do wartości dochodu 127 tys. zł. Podatnicy zarabiający powyżej tej kwoty nie będą mieli kwoty wolnej.

Podane progi dochodów są oczywiście wartościami rocznymi a nie miesięcznymi

Resort finansów szacuje, że kwoty wolnej od podatku zostanie pozbawionych ok. 650 tys. najbogatszych podatników z drugiego progu podatkowego.
Jaką kwotę wolną zastosuje Kowalski w swoim PIT? Zakłada się, że kwota wolna od podatku będzie wynosić:
  1. 1 188 zł – dla podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej kwoty 6 600 zł;
  2. 1 188 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 631 zł 98 gr x (podstawa obliczenia podatku 6 600 zł) / 4 400 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 6 600 zł i nieprzekraczającej kwoty 11 000 zł;
  3. 556 zł 02 gr – dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 11 000 zł i nieprzekraczającej kwoty 85 528 zł;
  4. 556 zł 02 gr pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 556 zł 02 gr x (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) / 41 472 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 528 zł i nieprzekraczającej kwoty 127 000 zł.

Przy dochodach pomiędzy 6,6 tys. zł a 11 tys. zł oraz pomiędzy 85,5 tys. zł a 127 tys. zł będzie to wartość zmienna, liczona proporcjonalnie w zależności od uzyskanego dochodu.

Ci, którzy będą mieścili się z dochodem pomiędzy 11 tys. zł a 85,5 tys. zł będą natomiast mieli kwotę stałą, na dotychczasowym poziomie.

fot. serq - Fotolia.com

Wysoka kwota wolna od podatku

Ci, który rocznie zarabiają ok. 6 000 zł nie zapłacą w ogóle podatku. Działanie to sfinansują najbogatsi, którym kwota wolna zostanie zabrana.


Taki algorytm wyliczenia kwoty wolnej będzie jednak stosowany dopiero na etapie ustalania rocznego zobowiązania podatkowego, a nie zaliczek na podatek dochodowy, płatnych w ciągu roku. W związku z tym zmiany w zakresie podwyższenia kwoty wolnej podatnicy odczują dopiero przy rozliczaniu PIT za 2017 r., a więc w roku 2018. Odwrotnie aniżeli ci, którzy kwoty wolnej zostaną pozbawieni.

Informacje dla płatników podatku


Projektowane zmiany zakładają, że płatnicy, tak jak do tej pory, posiadając stosowne oświadczenie podatnika, będą pomniejszali należną zaliczkę na podatek za dany miesiąc o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, przewidzianej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Kwota ta będzie (podobnie jak i obecnie) wynosić 556,02 zł dla wszystkich bez względu na wartość uzyskiwanego dochodu, z jednym jednak wyjątkiem. Otóż w przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (czyli 85,5 tys. zł) - zaliczki nie będą pomniejszane o kwotę zmniejszającą podatek.

Skąd pracodawca będzie wiedział, czy podatnik uzyska dochód powyżej 85,5 tys. zł? - na podstawie złożonego oświadczenia przez tego ostatniego.
Przepisy będą wskazywać, że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok jego dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, płatnik pobiera zaliczki począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie, bez pomniejszania o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.


Nowelizacja wskazuje, że kwota wolna od podatku będzie corocznie weryfikowana.

Dzieci będą mogły więcej zarobić?


Na zmianach nie skorzystają jednak rodzice pełnoletnich i pracujących dzieci, które się uczą. Te nada będą mogły zarobić tylko 3 tys. zł, aby nie pozbawić swoich opiekunów ulg i preferencji podatkowych.

Mowa tutaj oczywiście o uldze na dzieci oraz rozliczeniu się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Do tej pory aby rodzic mógł skorzystać z ulgi prorodzinnej bądź rozliczyć się jako osoba samotna, mając na utrzymaniu pełnoletnie i uczące się dziecko, dochody tego ostatniego nie mogły przekroczyć progu 3 091 zł, czyli kwoty wolnej od podatku.

Jeżeli projektowane zmiany wejdą w życie, kwota wolna od podatku wprawdzie wzrośnie do 6 600 zł, niemniej dochód dziecka, po przekroczeniu którego rodzice tracą prawo do ulgi i preferencyjnego rozliczenia pozostanie na niezmienionym poziomi 3 091 zł

Co z dochodami opodatkowanymi w inny sposób niż skala podatkowa?


Resort finansów tłumaczy, że celem omawianej zmiany jest jak najpełniejsza ochrona najuboższych.

Zmiany kwoty wolnej są tworzone w ekspresowym tempie, w związku z czym skorzystają na nich nie tylko najuboższy, ale także ci, którzy uzyskują przyzwoite dochody opodatkowane w inny sposób, aniżeli skala podatkowa, zaś te objęte progresją podatkową są u nich stosunkowo niewielkie.
Uwagę na powyższą kwestię zwracaliśmy w artykule Wysoka i zmienna kwota wolna od podatku skomplikuje rozliczenia

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: