eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT-2 składa się pracodawcy tylko raz. Polski Ład nie wymaga ponownego oświadczenia o stosowaniu kwoty wolnej

PIT-2 składa się pracodawcy tylko raz. Polski Ład nie wymaga ponownego oświadczenia o stosowaniu kwoty wolnej

2022-01-05 11:44

PIT-2 składa się pracodawcy tylko raz. Polski Ład nie wymaga ponownego oświadczenia o stosowaniu kwoty wolnej

PIT-2 o stosowaniu kwoty wolnej w zaliczkach składa się pracodawcy raz © alliance - fotolia.com

Zasadniczo PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie składa się go co roku. Polski Ład tego nie zmienia. Oświadczenie upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek.

Przeczytaj także: Nowe ulgi i zwolnienia podatkowe w 2022 r. O tym pamiętaj na początku roku

Polski Ład to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł).

Co to jest PIT-2?


Deklaracja PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika).

Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oświadczenie PIT-2 jest podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach.
Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika).

fot. alliance - fotolia.com

PIT-2 o stosowaniu kwoty wolnej w zaliczkach składa się pracodawcy raz

Oświadczenie PIT-2 upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. Zasadniczo PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje on do odwołania przez pracownika. Nie składa się go co roku. Polski Ład tego nie zmienia.


Mniejsza zaliczka – wyższe wynagrodzenie


Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna i wyższa kwota zmniejszająca podatek dotyczą wszystkich pracowników. Niezależnie od wysokości pensji „na rękę”. Przysługują również tym pracownikom, którzy przekroczą próg podatkowy, a więc tym, których dochód roczny do opodatkowania jest wyższy niż 120 tys. zł.

Kwota zmniejszająca podatek jest uwzględniana przez pracodawcę na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika – PIT-2. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów Polski Ład nie zmienił zasad składania tego oświadczenia.

Kiedy nie składa się PIT-2


W niektórych przypadkach pracownik nie może złożyć PIT-2. Tak jest w przypadku np. pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą albo wieloetatowcem.

Podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna od podatku, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku), podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu.

Dlatego pracownik ma możliwość niezłożenia PIT-2 i w każdym czasie złożone oświadczenie może wycofać.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: