eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga rehabilitacyjna na samochód: podwójny charakter wydatków

Ulga rehabilitacyjna na samochód: podwójny charakter wydatków

2017-01-16 14:01

Ulga rehabilitacyjna na samochód: podwójny charakter wydatków

Osoba niepełnosprawna © Andrey Popov - Fotolia.com

Osoby niepełnosprawne, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, odliczyć mogą m.in. wydatki ponoszone na posiadany samochód osobowy. Ten jednak musi być wykorzystywany w ściśle określonym celu, jakim są dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Sąd podkreśla, że zabieg musi być zarówno leczniczy jak i rehabilitacyjny (wyrok WSA z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Go 284/16).

Przeczytaj także: Darowizny na cele pożytku publicznego w rozliczeniu PIT 2016

Sąd wypowiadał się m.in. w zakresie rozliczenia przez małżonków w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków ponoszonych na posiadany samochód osobowy. Małżonkowie ci dojeżdżali nim na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Każdy z małżonków odliczył pełny dostępny limit, czyli 2 280 zł. Małżonkowie odbyli odpowiednio 20 zabiegów i 30 zabiegów, gdzie przejechane z tego tytułu kilometry wniosły ok. odpowiednio 720 i 1 080. Na tej podstawie, jak też średniego spalania pojazdu oraz średniej ceny paliwa organ podatkowy istotnie ograniczył odliczenie wydatków na auto w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Skarżący nie zgadzając się z powyższym skierowali sprawę do sądu wskazując, że wartość faktycznie poniesionych wydatków nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Ulga w pełnym wymiarze im przysługuje z uwagi na to, że samochód faktycznie wykorzystywali w celu wskazanym w ustawie.
WSA w Gorzowie Wlkp. przyznał, że ustawodawca faktycznie nie wymaga w takim przypadku dokumentowania faktycznej wysokości ponoszonych wydatków. Motywy prawne takiego zachowania są oczywiste - w praktyce nie ma bowiem możliwości udokumentowania ścisłego wydatkowania określonej kwoty na wskazany cel.

Niemniej powyższe nie oznacza, że każdy ma prawo do pełnego limitu odliczenia. Kwota 2 280 zł jest bowiem tutaj jedynie granicą możliwych do odliczenia wydatków poniesionych przez podatnika na używanie własnego samochodu osobowego a nie kwotą, którą podatnik może odliczyć, bez względu na to, w jakiej rzeczywiście wydatki poniósł.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Osoba niepełnosprawna

Osoby niepełnosprawne, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, odliczyć mogą m.in. wydatki ponoszone na posiadany samochód osobowy. Ten jednak musi być wykorzystywany w ściśle określonym celu, jakim są dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.


Ponadto odliczenie ma dotyczyć wydatków na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, a więc wydatki takie będą dla różnych podatników różne w zależności od koniecznej do przebycia drogi i ilości niezbędnych dojazdów.
Sąd podkreślił także, iż użycie zwrotu "leczniczo-rehabilitacyjne" wskazuje na to, że ustawodawcy chodziło o zabiegi, które mają podwójny charakter. Nie mieszczą się zatem w granicach tej ulgi wydatki na przejazdy na zabiegi mające charakter jedynie leczniczy, bez elementu rehabilitacji, lub wydatki na przejazdy do lekarzy lub badania, jeżeli wizyty takie nie były związane z wykonywaniem zabiegów. Dlatego, w rozpatrywanej sprawie jakkolwiek zlecone przez lekarza badanie Angiografii TK tętnic kończyn dolnych miały na celu zdiagnozowanie stanu zdrowia skarżącej i były konieczne, to jednak nie były zabiegami o charakterze leczniczo-rehabilitacyjnym, nawet jeżeli wyniki tych badań były niezbędne do zaplanowania kolejnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych przez lekarza rehabilitacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: