eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Cesja (przejęcie) umowy leasingu operacyjnego w podatku dochodowym

Cesja (przejęcie) umowy leasingu operacyjnego w podatku dochodowym

2017-03-28 13:27

Cesja (przejęcie) umowy leasingu operacyjnego w podatku dochodowym

Cesja umowy leasingu operacyjnego © thodonal - Fotolia.com

Firma wzięła w leasing operacyjny samochód, a po kilku (czy kilkunastu miesiącach) uznała go za niepotrzebny. W związku z tym znalazła innego przedsiębiorcę, który jest zainteresowany przejęciem leasingu. Podpisano odpowiednią umowę i dokonano cesji leasingu operacyjnego, pozostawiając bez zmian okres trwania leasingu. Czy w dalszym ciągu mamy tutaj do czynienia z podatkową umową leasingu?

Przeczytaj także: Umowa leasingu operacyjnego obniży podatek dochodowy za rok 2014

Odpowiedź na postawione pytanie jest uzależniona od tego, czy zmiany były szersze, aniżeli tylko nowy leasingobiorca.

Kiedy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym?


Umowa leasingu, mimo że jest uregulowana w kodeksie cywilnym, musi spełniać pewne wymogi nałożone przepisami podatkowymi, aby korzystać z pewnych „dobrodziejstw” tutaj przewidzianych.
Opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego, który ponosi korzystający na rzecz finansującego w podstawowym okresie trwania tej umowy (z tytułu używania środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych) mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu bez ograniczeń, gdy spełniają następujące warunki:
  • umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,
  • suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy - odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.

Zmiana stron umowy leasingu


Od 1 stycznia 2013 r. ustawodawca uregulował przy tym sytuację, w której dochodzi do cesji umowy na inny podmiot, bez utraty przywilejów przewidzianych dla tego typu umów.

Otóż obecnie obowiązujące regulacje prawne wskazują, że w przypadku zmiany strony lub stron umowy leasingu, podstawowy okres trwania umowy (czyli czas, na jaki umowa została zawarta) uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.

W efekcie jeżeli na mocy cesji umowy leasingu zmienia się jedynie strona tej umowy (nowy korzystający), która ma miejsce w trakcie trwania zawartej umowy, zaś pozostałe warunki pozostają bez zmian, nie dochodzi do przerwania biegu umowy pierwotnej. Dzięki temu nowy korzystający przejmuje uprawnienia podatkowe poprzedniego i zalicza do kosztów podatkowych opłaty leasingowe, które przypadają mu do zapłaty po dokonaniu cesji umowy. Nie musi tutaj nastąpić wydłużenie zawartej umowy leasingu o czas, w którym to opłaty takie były naliczone przed zmianą i zaliczał je do kosztów poprzedni korzystający.

Zmiany szersze niż strony umowy


Co się stanie, gdy cesja będzie obejmować nie tylko strony umowy, ale także inne jej postanowienia (np. wartość ponoszonych opłat)? - dla celów podatku dochodowego będzie ona traktowana jako nowa umowa leasingu.

To z kolei oznacza, że to ta nowa umowa będzie musiała spełniać warunki uznania jej jako podatkowej umowy leasingu, aby korzystać z dostępnych preferencji. W szczególności chodzi tutaj m.in. o wartość tej umowy.
Suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług powinna na nowo odpowiadać co najmniej wartości rynkowej przedmiotu leasingu z dnia zawarcia „nowej” umowy leasingu.

Dodajmy, że do sumy takich opłat zalicza się opłatę wstępną, raty leasingowe, czy cenę wykupu po zakończeniu trwania umowy.

Jeżeli umowa nie spełni ustawowych warunków zaliczenia jej podatkowo do leasingu operacyjnego, będzie traktowana jak zwykła umowa najmu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: