eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup usług transportowych własnych towarów w kosztach podatkowych

Zakup usług transportowych własnych towarów w kosztach podatkowych

2017-05-14 11:29

Zakup usług transportowych własnych towarów w kosztach podatkowych

Rozliczenie transportu towarów © vege - Fotolia.com

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art.15 i art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o PDOP).

Przeczytaj także: Odsetki od kredytu w koszty podatkowe nie zawsze w dacie zapłaty

W myśl art.15 w/w ustawy, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów za wyjątkiem wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, które zostały wymienione w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.
Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie przyczynia się lub może się przyczynić do osiągnięcia przychodu. W związku z powyższym, kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim.

Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art.15 ust.4 oraz art. 15 ust. 4b-4h ustawy o PDOP.

Podatnik sam ocenia, czy dany wydatek stanowi koszt bezpośrednio związany z przychodami, czy jest to tzw. koszt pośredni, uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej. Może być bowiem tak, że u jednego podatnika ten sam wydatek jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodami, a u innego podatnika dany wydatek kwalifikowany jest do kosztów pośrednich. W przypadku nabywania usług transportowych, w ramach których dostarczany jest towar kontrahentom należy pamiętać, że jeżeli koszty transportu dotyczyć będą wielu dostaw towarów, to co do zasady będą stanowić koszty pośrednie. Ostateczna ocena zależy jednak od możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do określonych przychodów. Jeśli podatnik będzie wstanie odnieść konkretny koszt dostawy do konkretnej transakcji sprzedaży, istnieje możliwość zakwalifikowania poniesionych wydatków do kosztów bezpośrednich.

fot. vege - Fotolia.com

Rozliczenie transportu towarów

Usługi transportowe towarów do klientów mogą być zarówno kosztami bezpośrednimi jak i kosztami pośrednimi. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.


Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19.11.2015r., znak:IBPB-1-2/4510-257/15/BKD stwierdził m.in., że: "(...) o charakterze kosztów decyduje również przyjęta (…) polityka w zakresie rachunkowości, będąca odzwierciedleniem rodzaju działalności wykonywanej przez podatnika. (…)"

Wobec powyższego jeśli dla celów bilansowych wydatki na zakup usługi transportowej, w ramach której towar na własny koszt dostarczany jest nabywcy, ujmowane są w kosztach na bieżąco w dacie poniesienia, to przyjęcie takiego rozwiązania również dla celów podatkowych nie powinno być kwestionowane.

Za ujęciem omawianych wydatków w kosztach podatkowych w dacie poniesienia przemawia również to, że często jednym transportem przewożonych jest wiele różnych towarów i/lub też te towary są rozwożone do różnych miejsc i trudno koszty nabytej usługi transportowej właściwie przyporządkować do poszczególnych towarów. W takim przypadku zasadne jest przyjęcie, że wydatki na ww. usługę transportową stanowią tzw. koszty pośrednie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: