eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › JPK_VAT bez podpisu elektronicznego i profilu zaufanego?

JPK_VAT bez podpisu elektronicznego i profilu zaufanego?

2018-02-13 13:46

JPK_VAT bez podpisu elektronicznego i profilu zaufanego?

JPK_VAT można podpisać danymi uwierzytalniającymi! © bnenin - Fotolia.com

Mikroprzedsiębiorcom zostały niecałe 2 tygodnie na przesłanie pierwszego JPK_VAT. Obok podpisu kwalifikowanego oraz profilu zaufanego, mogą uwierzytelnić plik trzecim sposobem – podając tzw. dane autoryzujące.

Przeczytaj także: Ewidencja VAT na potrzeby JPK_VAT w 2018 r.

26 lutego br. mija ostateczny termin przesłania do fiskusa przez czynnych podatników VAT informacji o styczniowej ewidencji VAT w formie JPK_VAT. Jest ich ponad 1,6 mln, z czego więcej niż 90% stanowią mikrofirmy, jak wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. To właśnie dla największej grupy VAT-owców resort udostępnia aż 3 sposoby podpisywania JPK_VAT.

E-podpis z czytnikiem


Raportowane do administracji skarbowej dane o ewidencji VAT należy przed wysyłką uwierzytelnić. Służy do tego przede wszystkim e-podpis. Jego płatną wersją jest podpis kwalifikowany – zestaw składający się z certyfikatu, oprogramowania do składania elektronicznego podpisu, karty kryptograficznej i czytnika. Podpis kwalifikowany nabywa się w firmach uprawnionych do wydawania kwalifikowanych certyfikatów i jest ważny przeważnie 2 lata.

Weryfikacja profilem zaufanym


Profil zaufany to z kolei darmowy wariant elektronicznego podpisu. Aby go „wyrobić”, należy zarejestrować się na stronie www.pz.gov.pl, wysłać elektroniczny wniosek, a na koniec – co do zasady – udać się z dowodem osobistym lub paszportem do urzędu gminy, aby potwierdzić całą operację i tym samym aktywować profil zaufany. Możliwość podpisywania JPK_VAT profilem zaufanym została wprowadzona w marcu zeszłego roku.

fot. bnenin - Fotolia.com

JPK_VAT można podpisać danymi uwierzytalniającymi!

Nie tylko podpis kwalifikowany czy uwierzytelnienie profilem zaufanym, ale także - okazuje się - dane uwierzytelniające (a więc te same dane, które wykorzystuje się przy składaniu PIT-a przez internet) będą mogły „podpisać” JPK_VAT przedsiębiorców prowadzących firmę na własne imię i nazwisko. Niestety rozwiązanie takie zostało ograniczone w czasie - do końca 2018 roku.


JPK_VAT „podpisany” przychodem z 2016 r.


Od tygodnia natomiast działa trzeci sposób uwierzytelnienia JPK_VAT, ale co ważne – dostępny jest wyłącznie dla podatników VAT będących osobami fizycznymi. Grupa ta, w tym najmniejsze firmy, od 5 lutego br. mogą przekazywać fiskusowi pliki, zatwierdzając je jedynie podstawowymi danymi pozwalającymi ustalić swoją tożsamość – bez konieczności posiadania któregoś z e-podpisów. Chodzi tu o kwotę przychodu z rocznego zeznania podatkowego za 2016 r., imię i nazwisko, datę urodzenia oraz NIP. Dokładnie takie same dane autoryzujące podaje się przy okazji składania przez internet rocznego PIT-a.
Opcję zatwierdzania JPK_VAT na powyższych warunkach wprowadziło Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane. Co ważne, trzeci sposób podpisywania JPK_VAT będzie działał tylko do 31 grudnia 2018 r.


Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: