eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podzielona płatność: czy każdy przedsiębiorca będzie miał rachunek VAT?

Podzielona płatność: czy każdy przedsiębiorca będzie miał rachunek VAT?

2018-06-28 13:18

Podzielona płatność: czy każdy przedsiębiorca będzie miał rachunek VAT?

Split payment: likwidacja rachunku VAT © sitthiphong - Fotolia.com

System podzielonej płatności skutkuje powstawaniem nowych rachunków bankowych, tzw. rachunków VAT. Obecnie banki automatycznie otwierają swoim klientom-przedsiębiorcom takie konta, informując ich jednocześnie o numerze rachunku. Nie każdy jednak taką informację otrzyma.

Przeczytaj także: Split payment - zapłata z rachunku VAT

Rachunek VAT a konto prywatne


Prowadzisz firmę a mimo to do dnia dzisiejszego bank nie założył ci rachunku VAT? Sytuacja taka jest jak najbardziej możliwa. Obecnie nie ma bowiem przeszkód, aby przedsiębiorcy w prowadzonym biznesie korzystali z rachunków prywatnych a nie firmowych, które na ogół są tańsze w obsłudze.

Brak rachunku firmowego skutkuje natomiast tym, że bank nie utworzy swojemu klientowi rachunku VAT. Konsekwencją powyższego będzie zaś brak możliwości dokonywania płatności w systemie podzielonej płatności.

Rozwiązanie takie ma zarówno zalety jak i wady. Brak rachunku VAT może bowiem skutkować tym, że część firm nie będzie zainteresowana współpracą z takim przedsiębiorcą. Z drugiej strony rozwiązanie takie pozwala na uniknięcie ewentualnej blokady środków, jaka możliwa będzie na mocy przepisów ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych
Z dniem 1 lipca 2018 r. na mocy ustawy o STIR Szef KAS będzie mógł w drodze postanowienia zablokować rachunek VAT na okres do 72 godzin z możliwością przedłużenia tej blokady do nawet 3 miesięcy. Szerzej na temat blokowania rachunków bankowych pisaliśmy w artykułach: STIR czyli podgląd i blokada rachunku bankowego przez fiskusa, Fiskus już może blokować środki na rachunku bankowym

fot. sitthiphong - Fotolia.com

Split payment: likwidacja rachunku VAT

Za kilka dni zaczną obowiązywać przepisy regulujące system podzielonej płatności, a wraz z nimi także rachunki VAT - służące do obsługi zobowiązań i należności z tytułu tego podatku. Banki otwierają swoim klientom takie rachunki automatycznie. Nie do każdego konta zostaną one jednak przypisane.


Likwidacja konta bankowego


Rachunek VAT nie jest samoistnym rachunkiem bankowym, a jedynie rachunkiem otwartym dla rachunku rozliczeniowego podatnika. Dodajmy, że może być on prowadzony tylko w złotych polskich. Bank automatycznie otwiera tylko jeden taki rachunek - dla wszystkich posiadanych przez klienta (firmowych) rachunków rozliczeniowych. Na wniosek tego ostatniego liczba rachunków VAT może być większa.

Co się stanie z rachunkiem VAT w przypadku likwidacji firmowego konta? Jeżeli podatnik będzie posiadał w banku także inne rachunki, to rachunek VAT nadal będzie funkcjonował - jako rachunek pomocniczy do pozostałych rachunków bieżących. Nie nastąpi tutaj jego zamknięcie.

Jeżeli jednak podatnik posiada tylko jeden rachunek rozliczeniowy, do którego prowadzony jest rachunek VAT, to likwidacja konta bankowego będzie równoznaczna z zamknięciem także rachunku VAT.

A co się stanie ze środkami zgromadzonymi na likwidowanym rachunku VAT?
Jeżeli podatnik będzie posiadał inny rachunek VAT w tym banku, to po jego wskazaniu pieniądze tam zostaną przelane. Jeżeli natomiast inny rachunek VAT nie zostanie wskazany, bank przed likwidacją rachunku VAT uzna znajdującymi się na nim środkami rachunek rozliczeniowy, dla którego był otwarty rachunek VAT podatnika. Uznanie takie nastąpi jednak na podstawie doręczonego postanowienia, o którym mowa w art. 108b ust. 1 ustawy o VAT. Sam zainteresowany zatem będzie musiał wystąpić do fikusa z wnioskiem o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT na wskazany rachunek rozliczeniowy.
Szerzej na temat regulowania płatności z rachunku VAT pisaliśmy w artykułach: Split payment w VAT od lipca 2018 r., Split payment - zapłata z rachunku VAT.

Wydaje się przy tym, że podatnik nie będzie miał obowiązku informowania fiskusa o otwarciu czy likwidacji rachunku VAT. Nie będzie to bowiem samoistnie działający rachunek bankowy, a jedynie rachunek otwarty dla rachunku rozliczeniowego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: