eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Uwaga na pułapkę podatkową! Firmy na CIT zapłacą karny podatek

Uwaga na pułapkę podatkową! Firmy na CIT zapłacą karny podatek

2018-09-12 13:47

Uwaga na pułapkę podatkową! Firmy na CIT zapłacą karny podatek

Pod prektestem niższego CIT fiskus zarobi więcej. © Andrey Popov - Fotolia.com

Nowe firmy oraz mali podatnicy obecnie mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku CIT w wysokości 15%. Trwają jednak prace na jej kolejnym obniżeniu do zaledwie 9%. Co ważniejsze, zmiana taka ma działać już od roku 2018. W przepisach jednakże umieszczono pułapkę, dzięki której od części firm zamiast obecnych 15% albo przyszłych 19% fiskus ściągnie 19% podatku.

Przeczytaj także: 9-procentowy CIT w 2019 r.: ustawowe obostrzenia

Obecnie ustawa o CIT zawiera dwie podstawowe stawki podatku (dla prowadzonej działalności):
  1. 19% podstawy opodatkowania
  2. 15% podstawy opodatkowania, do której uprawnieni są mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający w danym roku działalność gospodarczą (z pewnymi wyjątkami).


Resort finansów chce jeszcze bardziej obniżyć preferencyjną stawkę CIT: z 15% do 9%. Idea jak najbardziej szczytna, niemniej zmiany mają się nie skończyć jedynie na obniżeniu stawki. Zmodyfikowane zostaną bowiem też zasady korzystania z tej preferencji. Jeżeli procedowany projekt ustawy nowelizacyjnej (datowany na 24 sierpnia 2018 r.) zostanie w takim kształcie przyjęty, część firm straci prawo do obecnej 15% stawki CIT i to już w 2018 r.
Zasadniczo nowelizacja miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., ale zmiany dotyczące 9% stawki CIT miałyby obowiązywać już w stosunku do rozliczeń za rok 2018 (tj. do dochodów uzyskanych po 31 grudnia 2017 r.).

Gdzie owe niebezpieczeństwo? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jeszcze niższa stawka CIT da firmom (w postaci spółek kapitałowych) jeszcze większe oszczędności, co niewątpliwie należy ocenić na plus. Warunki stosowania tej stawki będą jednak dużo bardziej rygorystyczne, niż obecne przy 15% CIT. W efekcie spora część firm wskoczy na 19% podatek.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Pod prektestem niższego CIT fiskus zarobi więcej.

Spadek podatku CIT do 9% to świetna wiadomość dla podatników. A takie zamiary ma fiskus i to jeszcze w 2018 r. Niestety wgłębiając się w proponowane zmiany trudno oprzeć się wrażeniu, że najwięcej zyska na nich budżet państwa. Spadkowi stawki CIT towarzyszą bowiem większe ograniczenia co do jej stosowania, aniżeli dla obecnej stawki 15%.


Utrata statusu małego podatnika


Znowelizowany art. 19ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT ma wskazywać, iż 9% stawka CIT będzie miała zastosowanie do podatników, u których przychody osiągnięte w trakcie roku nie przekroczyły kwoty 1,2 mln euro.

Obecnie pod uwagę brane są jedynie przychody z roku poprzedniego, a nie bieżącego. I tak podatnik, który w związku ze swoim przychodami za rok 2017 r. uzyskał status małego podatnika, w 2018 r. może korzystać z obniżonej stawki CIT (15%). Znowelizowana regulacja mówi natomiast, iż pod uwagę należy tutaj brać przychód tego roku, w którym z obniżonej stawki się korzysta. W efekcie status małego podatnika ustalony na podstawie przychodów ubiegłego roku nie będzie już miał znaczenia przy określaniu prawa do niższej stawki CIT. Podatnik, który początkowo uzyska przychody mieszczące się w limicie 1,2 mln euro utraci z chwilą jego przekroczenia prawo do 9% stawki CIT i będzie musiał opodatkować (całe) swoje dochody 19% stawką podatku. Wizja niższej stawki będzie zatem skutkować zapłatą wyższego o 4% podatku w stosunku do obecnych zasad.

Najpierw zapłać potem fiskus ci odda


Znowelizowane mają zostać także zasady ustalania i wpłacania zaliczek na podatek. Otóż projektodawcy wskazali, że niższej stawki podatku co do zasady nie należy stosować do ustalania zaliczek w trakcie roku. Wyjątek od tej reguły ma objąć nowe spółki oraz małych podatników, ale tylko do czasu, gdy ich przychody sięgną pułapu 5 mln zł. Od miesiąca/kwartału następującego po tym, w którym przekroczoną tę wartość, należy stosować stawkę 19%.

Ważna rentowność


Oprócz odpowiednio niskich przychodów ważny będzie też wskaźnik rentowności firmy. Otóż 9% CIT będzie dostępny pod warunkiem, że udział dochodów w przychodach w poprzednim roku nie przekroczy 33 proc. Ta zmiana ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Niemniej zawęża ona stosowanie niższej stawki CIT jedynie dla mniej rentownych firm. Te „bogatsze” obowiązkowo zapłacą wyższy podatek, nawet jeżeli ich przychody nie będą zbyt duże.

Wyłączone zyski kapitałowe, czyli 2 stawki CIT


Nowa, 9% stawka CIT będzie miała zastosowanie wyłącznie do dochodów innych niż dochody z kapitałów pieniężnych. Jednocześnie obecna 15% stawka CIT zostanie uchylona. Nadmieńmy, że obecnie nie ma ograniczenia co do źródła przychodów przy stosowania preferencyjnej stawki podatku.

To kolejne niebezpieczeństwo, z jakim będą musieli zmierzyć się podatnicy już w roku 2018, jeżeli nowelizacja w zakładanym kształcie wejdzie w życie. Mali podatnicy czy nowe firmy obecnie bowiem do całych swoich dochodów stosują 15% stawkę CIT. Zmiana natomiast spowoduje, że część tych dochodów (niekiedy znaczna) może spod preferencji zostać wyłączona i objęta stawką 19%.

Nadto przepisy nie określają, czy po wprowadzeniu zmian podatnik będzie mógł naraz (przy liczeniu zaliczek na podatek) stosować dwie stawki, tj. 19% dla zysków kapitałowych i 9% dla pozostałych dochodów (pod warunkiem posiadania statusu małego podatnika bądź nowej firmy), czy też osiąganie zysków kapitałowych będzie się wiązać z opłacaniem 19% CIT od całości dochodu.

Trudno zatem oprzeć się stwierdzeniu, że pod hasłem obniżania podatku (z 15% do 9%) fiskus po prostu chce zwiększyć wpływy budżetowe z tytułu CIT poprzez pozbawienie znacznej części firm prawa do niższej stawki tego podatku, do której mają oni (jeszcze) prawo w tym roku.

Krzysztof Skrzypek, doradca podatkowy nr wpisu 12444

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: