eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od sprzedaży detalicznej wróci w 2020 roku

Podatek od sprzedaży detalicznej wróci w 2020 roku

2019-06-13 13:37

Podatek od sprzedaży detalicznej wróci w 2020 roku

Fiskus ma otwartą drogę do wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej © Silvia Crisman - Fotolia.com

Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej informację dotyczącą orzeczenia Sądu Unii Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Wszystko wskazuje na to, że danina zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku.

Przeczytaj także: Podatek handlowy odłożony o rok. Polska czeka na wyrok TSUE

Przypomnijmy, kilka lat temu próbowano nałożyć na duże sieci handlowe nową daninę, czyli podatek od sprzedaży detalicznej. Fiskus chciał dodatkowych pieniędzy od przychodu sprzedawców.
Obowiązek podatkowy miał powstawać z chwilą osiągnięcia w danym miesiącu przychodu przekraczającego kwotę 17 mln zł. Opodatkowana miała być nadwyżka ponad limit.

Ustawodawca przewidział tutaj progresywną skalę nowego podatku. I tak stawki podatku to:
  1. 0,8% podstawy opodatkowania - w części, w jakiej podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 170 000 000 zł;
  2. 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 000 000 zł - w części, w jakiej podstawa opodatkowania przekracza kwotę 170 000 000 zł.

Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykule Poradnik: podatek od sprzedaży detalicznej (handlu).
Pierwotnie podatek miał obowiązywać od III kwartału 2016 r. Na obecną chwilę jednakże z jego tytułu nie wpłynęły jeszcze do państwowej kasy żadne środki. Jego obowiązywanie jest odwlekane w czasie. Komisja Europejska miała bowiem wątpliwości, czy danina ta nie narusza aby unijnych zasad pomocy państwa. Wymierzona ona jest tylko w duże firmy (te, których miesięczne obroty przekraczają netto 17 mln zł). Mniejsi sprzedawcy nie będą musieli jej uiszczać. Mogło zatem tutaj dochodzić do nieuczciwej dyskryminacji przedsiębiorstw wynikającej z przepisów o podatku od sprzedaży detalicznej i przywrócenia równego traktowania na rynku.

fot. Silvia Crisman - Fotolia.com

Fiskus ma otwartą drogę do wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej

Sąd Unii Europejskiej uznał, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa unijnego. To dobra wiadomość dla fiskusa ale gorsza dla sieci handlowych. Wprawdzie wyrok nie jest prawomocny, niemniej istnieje duże ryzyko, że danina ta zacznie obowiązywać w polskim system podatkowym już w przyszłym roku.


W dniu 19 maja 2019 r. Sąd UE ogłosił wyrok w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. W związku z tym resort finansów zamieścił stosowny komunikat na swojej stronie internetowej:

• Podatek ten, wprowadzony przez polski rząd w 2016 r. [1], został następnie zakwestionowany przez Komisję Europejską (KE), która nakazała zawieszenie stosowania podatku.
• Polska odwołała się do Sądu UE, który w ogłoszonym wyroku w całości podzielił stanowisko naszego kraju zaprezentowane w postępowaniu.

Pobór podatku jest zawieszony od początku obowiązywania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. W decyzji z 19 września 2016 r. KE stwierdziła wstępnie niezgodność podatku z przepisami o pomocy publicznej oraz nakazała zawieszenie stosowania podatku. W decyzji ostatecznej z 30 czerwca 2017 r. Komisja stwierdziła, że stawki progresywne podatku od sprzedaży detalicznej są środkiem selektywnym sprzyjającym małym przedsiębiorstwom, a tym samym ustanawiają pomoc państwa i naruszają art. 107 ust. 1 i 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Polska zaskarżyła obie decyzje Komisji do Sądu Unii Europejskiej.

W wyroku dotyczącym podatku, ogłoszonym 16 maja 2019 r., unijny sąd podzielił stanowisko Polski zaprezentowane podczas postępowania. Dzisiejszy korzystny dla Polski wyrok nie jest prawomocny i każdej ze stron przysługuje odwołanie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pobór tego podatku jest na mocy ustawy zawieszony do końca 2019 roku.


Wszystko zatem wskazuje na to, że z początkiem 2020 r. do polskiego systemu podatkowego prawdopodobnie trafi nowa danina, czyli podatek od sprzedaży detalicznej.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: