2021-03-03 13:11
Nowelizacja ustawy AML coraz bliżej © Kzenon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych: zgłoszenia do 13 kwietnia
Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie listy podmiotów, które mają obowiązek zgłosić informacje o swoim beneficjencie rzeczywistym. Do listy zostaną dodane m.in. spółki partnerskie, spółki europejskie, spółdzielnie, stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS, fundację oraz trusty, których przedstawiciele lub osoby zajmujące stanowiska równoważne, mają miejsce zamieszkania w Polsce, nawiązują stosunki gospodarcze w imieniu trustów lub nabywają nieruchomości na terytorium Polski.W dotychczasowym stanie prawnym taki obowiązek beneficjentów rzeczywistych nie został literalnie wyrażony. Jest to jednak przepis na który należy zwrócić uwagę. W proponowanych bowiem zmianach przewiduje się, że jeżeli taka osoba nie przekaże instytucji obowiązanej wszystkich danych pozwalających go na ujawnienie go w rejestrze, lub przekaże tej instytucji nieprawidłowe dane, to podlega karze do wysokości 50 000 zł. Istotne jest zatem aby beneficjenci rzeczywiści zostali szczegółowo poinformowani o wszystkich danych, które muszą przekazać instytucji celem ujawnienia ich w rejestrze, a podmioty zobowiązane do ujawnienia tych danych aby skrupulatnie pilnowały przekazania powyższych informacji w odpowiednim terminie – zauważa mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
fot. Kzenon - Fotolia.com
Nowelizacja ustawy AML coraz bliżej
Szykują się istotne zmiany w zakresie raportowania do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Z jednej strony zostaną rozszerzone kary za nieprawidłowości w zgłoszeniach, z drugiej zaś przekazywać trzeba informacje dotyczące kolejnych podmiotów.
Istotnym novum będzie możliwość odmówienia przez Generalnego Inspektora udzielenia prokuratorom i sądom na potrzeby postępowania karnego informacji lub tajemnic prawnie chronionych. Do tej pory takie uprawnienie nie zostało przewidziane dla Generalnego Inspektora danych, a na mocy znowelizowanej ustawy, organ ten będzie mógł to zrobić jeżeli mogłoby to negatywnie wpłynąć na proces analizowania przez ten organ informacji dotyczących wartości majątkowych, co do których powzięto podejrzenie, że mogą mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowanie terroryzmu, jeżeli mogłoby narazić na niewspółmierną szkodę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacją nieposiadającej osobowości prawnej oraz gdy byłoby to nieistotne z punktu widzenia celów, których dotyczy wniosek lub żądanie – dodaje mecenas Adam Ziębicki z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych już działa
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - nowe obowiązki dla spółek
Ustawa o KRS: nowe obowiązki dla spółek
Sądy rejestrowe będą wykreślać firmy z KRS
KRS: jakie zmiany w 2015 roku?
KRS: w roku 2015 zaczną znikać "martwe" spółki. Majątek przejmie państwo
Z KRS znikną "martwe spółki". Prezydent podpisał ustawę
KRS do wyczyszczenia
Wykreślenie spółki z KRS a powództwo wspólnika na rzecz spółki
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Poradnik PIT-36: jak wypełnić e-Deklaracje za 2015 r.
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe w 2015 roku?
Polski Ład: jak zmiany w przepisach wpłyną na wysokość Twojego wynagrodzenia. Sprawdź symulację.
Zarejestrowałem stowarzyszenie non-profit w KRS. Chciałbym starać się o zwolnienie z podatku VAT na cele statutowe. Jakie kroki powinienem teraz ...
Witam, mam problem z rozliczeniem zeznania podatkowego. Zawsze rozliczałam się przez e-Deklaracje. Niestety w tym roku mogę odliczyć jedno ...
Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku
W branży IT króluje kontrakt B2B
Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?
Marnotrawstwo żywności: tony żywności w koszu i 870 mln niedożywionych osób
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości