2022-02-18 00:08
Jest sposób na obejście niekorzystnych przepisów wprowadzonych przez Polski Ład © Kautz15 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski Ład: leasing czy wynajem samochodu? Co się bardziej opłaca? Kalkulacja i porównanie kosztów
Dotychczas leasing operacyjny stwarzał niezwykle atrakcyjne warunki dla przedsiębiorców, którzy mogli spłacać pojazd w stałych, miesięcznych ratach oraz dokonać wykupu auta na koniec zawartej umowy leasingowej. Dotyczyło to osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz wspólników spółek cywilnych. Co istotne, przedsiębiorca mógł korzystnie rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu - wystarczyło bowiem odczekać 6 miesięcy i sprzedać nabyty w ten sposób pojazd bez jakichkolwiek obciążeń podatkowych (tj. podatku dochodowego).Przedsiębiorca musi się liczyć między innymi z koniecznością opłacenia wyższego niż dotychczas podatku VAT. Do końca 2021 roku naliczany był on od ostatniej raty leasingowej, czyli tzw. raty wykupu, która stanowiła najwyżej kilkuprocentową wartość samochodu. Według nowych przepisów przedsiębiorca zapłaci podatek VAT od realnej wartości rynkowej samochodu – mówi Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.
fot. Kautz15 - Fotolia.com
Jest sposób na obejście niekorzystnych przepisów wprowadzonych przez Polski Ład
Najistotniejsza niekorzystna dla przedsiębiorców zmiana wprowadzona przez Polski Ład dotyczy przeniesienia auta do majątku prywatnego i późniejszego odsprzedania pojazdu. Jest tutaj jednak pewna furtka prawna - przekazanie leasingowanego samochodu w ramach darowizny osobie bliskiej. Nowy właściciel auta nie będzie musiał czekać ze sprzedażą 6 lat, a jedynie pół roku od uzyskania darowizny. Po tym okresie sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu.
Nowy właściciel auta nie będzie musiał czekać ze sprzedażą 6 lat, a jedynie pół roku od uzyskania darowizny. Po tym okresie sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu. Taki scenariusz wynika z przepisów zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa weszła w życie dnia 1 stycznia 1992 roku), gdzie wskazane jest, iż jednym ze źródeł przychodów, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, a nie jego całości – podkreśla ekspertka.
Zalet wynajmu długoterminowego jest wiele. Przedsiębiorca nie musi martwić się o koszty związane z ubezpieczeniem czy serwisem, a jedynie jest zobowiązany do opłacania określonej w umowie wynajmu miesięcznej raty. Nie musi się również martwić o późniejszą sprzedaż takiego pojazdu, ponieważ po zakończeniu okresu abonamentu zwyczajnie oddaje samochód – wylicza Warska.
oprac. : eGospodarka.pl
Polski Ład zwiększy atrakcyjność wynajmu długoterminowego samochodów?
Wykup samochodu z leasingu jeszcze w 2021 r. Jaka data się liczy?
Wykup auta z leasingu przed Polskim Ładem: czy warto i jak to zrobić?
Leasing samochodu osobowego w 2022 roku mniej popularny?
Trudniejszy wykup prywatny samochodu leasingowanego w firmie od 2022 r.
Polski Ład: samochodu wykupionego z leasingu nie sprzedasz bez podatku PIT
Prywatna sprzedaż firmowego samochodu osobowego w PIT
Jaki podatek od sprzedaży leasingowego samochodu?
Sprzedaż "prywatnego" samochodu w podatku dochodowym
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Poradnik PIT-36: jak wypełnić e-Deklaracje za 2015 r.
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe w 2015 roku?
Polski Ład: jak zmiany w przepisach wpłyną na wysokość Twojego wynagrodzenia. Sprawdź symulację.
Witam. Miałam leasing na auto. Skończyłam leasing i w styczniu 2021 roku wykupiłam auto. Auto wprowadzałam jako środek trwały na firmę i co ...
Uprzejmie proszę o informację, czy jest możliwość przekazania samochodu wykupionego po zakończeniu okresu leasingu, przy czym wykupionego na ...
Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku
W branży IT króluje kontrakt B2B
Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?
Marnotrawstwo żywności: tony żywności w koszu i 870 mln niedożywionych osób
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości