eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Polski Ład: samochodu wykupionego z leasingu nie sprzedasz bez podatku PIT

Polski Ład: samochodu wykupionego z leasingu nie sprzedasz bez podatku PIT

2021-08-23 12:33

Polski Ład: samochodu wykupionego z leasingu nie sprzedasz bez podatku PIT

Samochodu w leasingu nie sprzedasz prywatnie © nito - Fotolia.com

Obecnie przepisy podatkowe zezwalają na rozwiązanie, w którym samochód osobowy w trakcie trwania umowy leasingu służy firmie, a co za tym idzie, wydatki związane z jego leasingiem i eksploatacją obciążają koszty podatkowe, zaś po zakończeniu tego leasingu można go wykupić i sprzedać prywatnie i uniknąć podatku. Polski Ład ma to jednak zmienić.

Przeczytaj także: Leasing samochodu osobowego w 2022 roku mniej popularny?

Przedsiębiorcy prowadzący firmę na własne imię i nazwisko obecnie mogą korzystać z tarczy podatkowej w zakresie leasingu samochodów. Schemat jest tutaj stosunkowo prosty: auto jest brane w leasing w ramach działalności gospodarczej i służy w tym czasie prowadzonej firmie. W efekcie czynsz za raty leasingowe trafia do kosztów uzyskania przychodów tej działalności. Następnie, po zakończeniu umowy leasingu samochód jest wykupiony z firmy leasingowej po preferencyjnej cenie ale już do majątku prywatnego przedsiębiorcy – od tego momentu firmie już nie służy. W efekcie po upływie co najmniej 6 miesięcy możliwa jest jego sprzedaż bez podatku (jako sprzedaż prywatnych rzeczy ruchomych).
Taki tok postępowania potwierdzały też urzędy skarbowe. Dla przykładu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 07.05.2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.173.2021.3.KR. uznał, że gdy wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie stanowił składnika majątku firmy, to jego późniejsza sprzedaż nie będzie stanowić przychodu z tej firmy. Będzie ona zatem traktowana jako sprzedaż majątku prywatnego, która nie generuje przychodu, gdy ma miejsce po upływie co najmniej 6 miesięcy od wykupu tego pojazdu (treść interpretacji dostępna jest tutaj: Leasing operacyjny pozwala uniknąć podatku od sprzedaży samochodu). Interpretacja ta nie jest odosobniona.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

Regulacji tej nie stosuje się m.in. do opłatnego zbycia składników majątku firmy przedsiębiorcy, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

fot. nito - Fotolia.com

Samochodu w leasingu nie sprzedasz prywatnie

Od 2022 roku nie sprzedaż już samochodu po firmowym leasingu bez podatku. Ustawodawca chce ukrócić dotychczasową praktykę polegającą na sprzedaży takich samochodów po zakończonej umowie leasingu z majątku prywatnego, unikając tym samym zapłaty podatku dochodowego.


Polski Ład, nowe ograniczenia…


Rozwiązanie takie nie podoba się ustawodawcy. Ten uważa bowiem, że skoro samochód w trakcie trwania umowy leasingu służył działalności gospodarczej i obciążał koszty tej działalności, to jego późniejsza sprzedaż powinna stanowić przychód z tej działalności.

W związku z powyższym w ramach pakietu Polskiego Ładu znowelizowane mają zostać przepisy ustawy o PIT, a niwelujące powyższą lukę. Zgodnie z projektem odpłatne zbycie rzeczy ruchomych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu operacyjnego, będzie skutkowało powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. Obowiązywać ma tutaj również wyżej wskazana zasada, zgodnie z którą gdy przedmiot wcześniejszego leasingu zostanie wycofany z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik taki zostanie wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat, przychód z działalności także powstanie.
W rezultacie sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego przedsiębiorcy będzie powodowała obowiązek zapłaty podatku z działalności przez okres 6 lat.

Zgodnie z zapowiedziami zmiany te mają zacząć obowiązywać od początku 2022 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: