eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od grilla, basenu i cienia - niecodzienne europejskie daniny

Podatek od grilla, basenu i cienia - niecodzienne europejskie daniny

2023-05-02 16:03

Podatek od grilla, basenu i cienia - niecodzienne europejskie daniny

Podatek od grilla, basenu i cienia - niecodzienne europejskie daniny © alexander raths - fotolia.com

Weekend majowy to okazja do odpoczynku na świeżym powietrzu. W Polsce popularnym sposobem spędzania majówki jest urządzanie grilla. Jednak w innych krajach nie jest to takie proste. Obywatele niektórych europejskich państw muszą płacić podatki za korzystanie z grilla, posiadanie basenu czy nawet zasłanianie słońca.

Przeczytaj także: Opłata klimatyczna na rzecz gminy w gospodarstwie agroturystycznym

Belgijski podatek od grilla


Mieszkańcy belgijskiego regionu Walonia muszą odprowadzać podatek za każdym razem, gdy rozpalają grilla – niezależnie od tego czy urządzają imprezę, czy spędzają czas z rodziną. Gotowanie „pod chmurką” w Walonii jest obłożone obowiązkiem zapłacenia 20 euro podatku. Tamtejszy urząd skarbowy przy użyciu m.in. dronów nadzoruje z powietrza czy ktoś nie zgłosił planów grillowania lub nie zapłacił podatku.

Odświeżająca danina


Jeśli mieszkańcy Grecji chcą ochłodzić się w basenie w gorący dzień, muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. Daninie podlega samo posiadanie basenu, a nie czynność kąpieli. Wysokość podatku zależy od powierzchni basenu. Przykładowo za 100 m2 zbiornika trzeba zapłacić około 3 tys. euro.

W Grecji istnieje wykaz basenów, analogiczny do ewidencji budynków gospodarczych w Polsce. Pomocne dla greckiego fiskusa są zdjęcia satelitarne, dzięki którym można śledzić, czy mieszkańcy Grecji zgłaszają fakt posiadania basenu.

fot. alexander raths - fotolia.com

Podatek od grilla, basenu i cienia - niecodzienne europejskie daniny

W długi weekend majowy wielu z nas relaksuje się na świeżym powietrzu. W niektórych europejskich krajach trzeba jednak zapłacić podatek od grillowania, korzystania z basenu czy odpoczynku w cieniu - wskazują eksperci firmy inFakt. Wysokość danin może sięgać nawet kilku tysięcy euro.


Wenecja płaci za cień


We włoskiej Wenecji funkcjonuje bardzo niecodzienna danina – podatek od cienia. Został on nałożony na restauratorów, sklepikarzy i właścicieli kawiarni za instalowanie wszelkiego rodzaju daszków, markiz i parasoli, które zasłaniają słońce. Wysokość rocznego podatku od tworzenia cienia wynosi około 100 euro.

Na szczęście w Polsce nie obowiązują tego typu przepisy, więc w weekend majowy można do woli korzystać z grilli, basenów i cienia, bez żadnych opłat. Chyba, że mieszka się w mieście, gdzie grillowanie jest zabronione – lub nie dopisuje pogoda.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: