eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty uzyskania przychodu odliczane w PIT

Koszty uzyskania przychodu odliczane w PIT

2007-03-12 13:38

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za grudzień w PIT 2014 czy 2015?


Koszty określone na podstawie biletów

W sytuacji, gdy wydatki poniesione na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej są wyższe, niż zryczałtowane koszty uzyskania przychodów – pracownik w zeznaniu rocznym może wpisać i odliczyć ich faktyczną wysokość. Ważne jednak jest, aby na ich potwierdzenie posiadał imienne bilety okresowe. Biletów tych nie można zastąpić innymi dowodami typu np. faktura VAT. A zatem jeżeli pracownik będzie dojeżdżał do pracy wyżej wymienionymi środkami komunikacji, przy czym faktyczne koszty będą wyższe od zryczałtowanych, jednak nie będzie posiadał imiennych biletów okresowych (takich jak np. bilety miesięczne) – w zeznaniu będzie mógł odliczyć koszty uzyskania przychodów określone przez ustawodawcę w sposób zryczałtowany.

Inaczej dla zleceń i praw autorskich

Od powyższych zasad występują jednak pewne wyjątki dotyczące wysokości kosztów uzyskania przychodów do odliczenia. I tak występują 50 proc. koszty uzyskania przychodów z tytułu:
  • zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela
  • opłaty licencyjne za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną
  • korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami; w tym przypadku jednak koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, w danym miesiącu, składki na ubezpieczenia społeczne, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

A więc – zgodnie z powyższym – jeżeli twórca przeniesie prawa do utworów czy projektów wynalazczych na inny podmiot – ma prawo do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

Oczywiście jeżeli podatnik dowiedzie, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania 50 proc. normy, koszty uzyskania mogą zostać wpisane w zeznanie w rzeczywistej wysokości.

Kolejnym wyjątkiem są przychody z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli m.in. z działalności trenerskiej, z umów zlecenia i o dzieło, z działalności polskich arbitrów itp.). Tym podatnikom przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu. Oblicza się je jednak od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

A zatem, w przypadku osoby zatrudnionej na umowę zlecenie od przychodu odlicza się powyższe składki, po czym z otrzymanej różnicy wylicza się 20 proc. Wynik stanowi wysokość kosztów uzyskania przychodów, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym. W tej sytuacji również można uznać koszty w wysokości ich rzeczywistego poniesienia, o ile podatnik potrafi to udowodnić.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Wartość rynkowa w PCC

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: