eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › VAT od sprzedaży działek budowlanych

VAT od sprzedaży działek budowlanych

2007-03-20 13:07

Przeczytaj także: Sam podział i oferta działek budowlanych na sprzedaż bez podatku VAT


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 w/cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, do towarów zaś, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT zalicza się także grunty. Zgodnie, bowiem z cytowanym przepisem przez towary – rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zasadą jest, więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługobiorców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących za zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Reasumując, za podatnika podatku od towarów i usług należy uznać każdą osobę fizyczną, prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, która działalność gospodarczą wykonuje samodzielnie, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, bez względu na cel lub rezultat działalności.

Ponieważ przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „zamiaru” i „częstotliwości” należy odwołać się do Słownika Języka Polskiego, pod red. M. Szymczaka (PWN, Warszawa, 1989) według którego zamiar określa: „projekt, plan, intencje zrealizowania czegoś”, a częstotliwość: „częste występowanie, powtarzanie jakiejś czynności, zjawiska”.

W złożonym zażaleniu pełnomocnik Strony zarzuca organowi podatkowemu pierwszej instancji niewłaściwą ocenę stanu prawnego dotyczącą stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Zdaniem odwołującego, transakcja zbycia opisanego wyżej gruntu, nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nabyty został przez osobę fizyczną nie na potrzeby działalności gospodarczej, lecz dla celów prywatnych i przez cały czas posiadania tej nieruchomości podatnik wykazywał zamiar wykorzystywania jej jako majątku osobistego. Pełnomocnik uważa, iż w tym przypadku sprzedający nie działał jako podatnik podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na powyższy zarzut należy przytoczyć następujące fakty (wskazane przez podatnika w złożonym wniosku), a mianowicie: grunty zostały nabyte z zamiarem użytkowania ich pod działalność rolniczą w związku z planowanym poszerzeniem gospodarstwa. W 2006 r. zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tereny te przeznaczone zostały pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W związku z powyższym podatnik dokonał podziału części gruntu na działki, z zamiarem odsprzedaży.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: