eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy faktura korygująca?

Kiedy faktura korygująca?

2007-03-29 12:28

Przeczytaj także: Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?


Zgodnie z § 16 ust.4 „Sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.”

Oznacza to, iż aby wystawca korekty faktury VAT (w której wartość podatku uległa obniżeniu) mógł ją zewidencjonować w stosownym rejestrze, musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę (z kilkoma wyjątkami dotyczącymi eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dostawy towarów dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza granicami Polski czy faktur za media), przy czym rozliczenie faktury następuje w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał on potwierdzenie. Rozporządzenie jednak nie określa, jak takie potwierdzenie ma wyglądać. Częstą praktyką stosowaną wśród przedsiębiorców jest podpis odbiorcy faktury korygującej dokonany na jej kopii, która pozostaje u wystawcy, czy wysyłanie do odbiorcy zarówno kopii jak i oryginału faktury korygującej z prośbą o odesłanie podpisanej kopii do wystawcy. Brak posiadania takiego potwierdzenia w większości przypadków uniemożliwia skorygowanie stosownej deklaracji VAT.

Fakt posiadania potwierdzenia nie ma jednak znaczenia w sytuacji, gdy podatnik zaniżył wysokość podatku należnego. W takiej sytuacji (bez względu czy posiada potwierdzenie odbioru faktury korygującej czy też nie oraz w którym miesiącu takie potwierdzenie otrzymał) musi on skorygować stosowną deklarację w zakresie podatku VAT za okres, w którym została wystawiona błędna faktura VAT (np. zamiast stawki 22 proc. podatnik opodatkował towar lub usługę stawką 3 proc.).

Wystawienie takiej faktury wywołuje też pewne obowiązki i prawa dla kupującego. Otóż, jeżeli wartość podatku wynikająca z faktury korygującej jest mniejsza od wartości tego podatku wynikającego z faktury oryginalnej, nabywca (który fakturę korygującą otrzymał) jest zobowiązany do zmniejszenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym tę fakturę otrzymał. Jeżeli natomiast kwota podatku wynikająca z faktury korygującej jest większa od kwoty podatku wynikającej z faktury oryginalnej, nabywca ma prawo do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym tę fakturę otrzymał. A zatem jeżeli faktura korygująca spowoduje zmniejszenie podatku naliczonego u podatnika – musi ją ująć w stosownych rejestrach. Jeżeli natomiast spowoduje zwiększenie podatku naliczonego – takiego obowiązku nabywca nie ma, ale może ją uwzględnić w stosownych rejestrach.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: