eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Gdy faktura korygująca nie wypływa na podatek VAT

Gdy faktura korygująca nie wypływa na podatek VAT

2012-08-17 13:45

Gdy faktura korygująca nie wypływa na podatek VAT

Faktura korygująca nie koryguje tylko wartości ©  Kzenon - Fotolia.com

Faktury korygujące mają za zadanie korygować informacje zawarte na dokumentach pierwotnych. Z reguły korekty te dotyczą wartości wykazanych na fakturach, a co za tym idzie, konieczne jest prawidłowe ujęcie tychże faktur korygujących w rozliczanych podatkach. Nie jest jednak tak zawsze. Co w takiej sytuacji? Czy korekty takie także należy zaewidencjonować?

Przeczytaj także: Faktury (VAT), paragony i bilety

Rozpatrzmy następującą sytuację: W marcu podatnik nabył towar, co zostało potwierdzone wystawioną w tym samym miesiącu fakturą VAT. Podatek naliczony z niej wynikający także został wykazany w rejestrach oraz odliczony w deklaracji VAT-7 za marzec. W lipcu 2012 r. sprzedawca dostrzegł jednak, że wystawiona faktura zawiera pewne nieprawidłowości. Otóż w podanym na fakturze jego NIP nastąpiło przestawienie dwóch cyfr. Ponadto źle został określony sposób i termin płatności (ta nastąpiła gotówką w dniu sprzedaży, zaś na fakturze wskazano, że płatność ma nastąpić przelewem w terminie odroczonym). Drobne pomyłki wystąpiły także w nazewnictwie niektórych towarów. Powyższe pomyłki nie wpłynęły jednak na ilości oraz wartości wykazane na fakturze. Niemniej w lipcu sprzedawca wystawił fakturę korygującą, która sprostowała powstałe nieprawidłowości i wysłał ją do nabywcy. Czy dokument ten należy ująć w rejestrach VAT oraz czy wpłynie on na rozliczenie podatku od towarów i usług?

Zasady wystawiania faktur korygujących zostały określone w §13 i 14 rozporządzenia m.in. w sprawie wystawiania faktur. Przytoczone przepisy mówią, iż dokumenty te wystawiane są przede wszystkim w przypadku korekty wartości wykazanych na fakturach pierwotnych (czy to wskutek zdarzeń, które nastąpiły już po wystawieniu dokumentu pierwotnego, czy też wtedy, gdy w dokument pierwotny wkradły się pomyłki wymagające skorygowania). W takich sytuacjach wystawione dokumenty korygujące należy bezwzględnie ująć we właściwych rejestrach oraz deklaracjach podatku od towarów i usług. Zasady ujmowania takich korekt są różne w zależności od tego, czy powodują one zwiększenie czy też zmniejszenie wartości wykazanych na dokumencie pierwotnym oraz powodu dokonania korekty.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Faktura korygująca nie koryguje tylko wartości

Faktura korygująca służy przede wszystkim do korygowania wartości wykazanych na fakturze pierwotnej. Może jednak poprawiać także inne informacje w niej zawarte.

Niemniej wskazane wyżej przepisy rozporządzenia mówią, że faktury korygujące wystawia się nie tylko wtedy, gdy zmianie ulegają wartości zawarte na dokumentach pierwotnych, ale także wówczas, gdy pomyłki nastąpiły w innych częściach faktury. §14 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia określa bowiem wprost: Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Co za tym idzie, dokument ten służy do korygowania wszelkich informacji wykazanych na fakturze pierwotnej.

Prawidłowym przy tym wydaje się być stanowisko, zgodnie z którym nie ma obowiązku ewidencjonowania w stosownych rejestrach prowadzonych na potrzeby podatku od towarów i usług tych faktur korygujących, które zmieniają informacje niemające wpływu na wartości wykazane w dokumencie korygowanym (czyli dotyczące np. danych nabywcy czy odbiorcy a także nazewnictwa towarów). Nie wywołują one bowiem wpływu na wysokość wykazanego zobowiązania podatkowego. Zdaniem autora taki dokument korygujący należy dołączyć do dokumentu korygowanego (czyli faktury pierwotnej). Nie ma natomiast potrzeby dokonywania korekty rozliczeń podatkowych.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: