eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › PCC a prowadzenie działalności gospodarczej

PCC a prowadzenie działalności gospodarczej

2007-04-06 13:51

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu używanych i zarejestrowanych samochodów w kraju, w celu ich dalszej odsprzedaży powinien opłacać PCC od każdego nabytego pojazdu i składać deklarację PCC/3. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Biłgoraju w postanowieniu z dnia 09.03.2007 r. nr PD/415-1/07.

Przeczytaj także: Kiedy sprzedaż samochodu wolna od PIT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu używanych i zarejestrowanych w kraju aut, w celu ich dalszej odsprzedaży. Podatnik ma wątpliwości, czy powinien płacić podatek od czynności cywilnoprawnych oraz w jakiej formie. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Regulację prawną w powyższym zakresie zawierają przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 roku, nr 41, poz. 399 z późn. zm). Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. a), art. 3 ust. 1 pkt 1) i art. 4 ust. 1 pkt 1) umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek podatkowy, który w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego podatnicy obowiązani są, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Od 01.01.2007r. płatnikami podatku są - w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2006, nr 222, poz. 1629) - wyłącznie notariusze (od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego), co jest nowym rozwiązaniem w odniesieniu do pierwotnego tekstu ustawy, wg którego płatnikami podatku byli zarówno notariusze, jak i nabywcy rzeczy (od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupował je do przerobu lub odsprzedaży).

Zwrócić uwagę należy jednak na treść przepisu art. 9 pkt 6) w/w ustawy, według którego zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000,00 zł.

Z wniosku wynika, iż na podstawie umowy kupna/sprzedaży nabywa Pan - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - pojazdy używane i zarejestrowane w kraju. Zatem mając na uwadze powyżej przedstawione przepisy, jest Pan zobowiązany - w przypadku każdego nabytego pojazdu, którego wartość rynkowa przekracza 1.000,00 zł - do złożenia w wyznaczonym terminie deklaracji na podatek oraz wpłacenia wynikającego z niej podatku należnego (wzór deklaracji został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18.12.2006r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2006r., nr 243, poz. 1764). (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: