eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Gdy mały podatnik przekroczy limit VAT

Gdy mały podatnik przekroczy limit VAT

2007-04-26 13:13

Przeczytaj także: Rozliczanie VAT kwartalnie - za i przeciw


Jak wspomniano wcześniej – mały podatnik rozliczający się metodą kasową ma szczególne uprawnienia w przypadku rozliczania podatku VAT. Co się z nimi jednak dzieje, gdy przedsiębiorca traci status małego podatnika?

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe w zakresie rozliczania podatku należnego i podatku naliczonego związanych z okresem, podczas którego stosowana była metoda kasowa. Zawarte one zostały w art. 21 ust. 5 oraz art. 86 ust. 18. Zgodnie z nimi – w zakresie podatku należnego – jeżeli podatnik zrezygnował z metody kasowej lub utracił prawo do jej stosowania – obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie, kiedy podatnik stosował tę metodę powstaje w terminach określonych dla tej metody (czyli z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Natomiast w zakresie podatku naliczonego – podatnicy którzy zrezygnowali bądź utracili prawo do rozliczania podatku VAT metodą kasową, będą mogli go odliczyć w okresie rozliczeniowym, w którym uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanych faktur, dokumentów celnych i decyzji.

Podsumowując – niezależnie od tego, czy podatnik rozliczał się z tytułu podatku VAT metodą kasową, czy jedynie rozliczał ten podatek w okresach kwartalnych – z chwilą przekroczenia określonych w ustawie limitów traci on status małego podatnika, a co za tym idzie – kwartalne rozliczanie podatku. Utrata prawa do rozliczania się metodą kasową skutkuje jednocześnie utratą prawa do rozliczania się za okresy kwartalne. Rozliczanie na zasadach ogólnych następuje od pierwszego miesiąca następującego po kwartale, w którym przedsiębiorca utracił status małego podatnika. Do zobowiązań i należności rozliczanych po utracie statusu małego podatnika, które powstały w trakcie rozliczania się metodą kasową – należy stosować przepisy przewidziane dla metody kasowej.

Przykład
Przedsiębiorca rozlicza się metodą kasową od stycznia 2006 roku. W dniu 23 marca 2007 roku przekroczył limit ustalony na ten rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stracił status małego podatnika. Zatem – poczynając od rozliczenia za kwiecień 2007 roku będzie rozliczał się na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. 15 marca wykonał jednak usługę, za którą otrzymał zapłatę w maju 2007 roku. Zobowiązanie podatkowe w tym zakresie powstanie zatem w maju 2007 roku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: