eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Praca jako taksówkarz a ryczałt w VAT

Praca jako taksówkarz a ryczałt w VAT

2007-06-13 13:35

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług taksówkami osobowymi, mogą skorzystać z opodatkowania tej działalności w podatku VAT w formie ryczałtu. Pamiętać jednak należy, iż wybierając ją tracą jednocześnie pewne przywileje.

Przeczytaj także: Taksówka osobowa na 4% stawce podatku VAT

Uregulowania w tym zakresie znalazły się w art. 114 ustawy o VAT. Ust. 1 tego artykułu mówi, iż podatnik świadczący usługi taksówek osobowych sklasyfikowanych w PKWiU pod numerem 60.22.11-00.00 może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 proc. O fakcie tym musi jednak pisemnie zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, od którego zamierza taki ryczałt stosować.

W art. 114 ust. 2 ustawy o VAT został natomiast zawarty przepis, iż przy wyborze opodatkowania powyższych usług w formie ryczałtu, nie stosuje się przepisu art. 86. Zatem taksówkarze, którzy postanowili rozliczać się ze świadczenia usług taksówkami osobowymi w sposób zryczałtowany w podatku VAT, nie będą mieli prawa do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupowych towarów i usług nabywanych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w tym podatku.

Wybór rozliczania podatku VAT w sposób zryczałtowany nie oznacza jednak, iż podatnicy ci nie będą składać w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej. Wskazać bowiem należy, iż w art. 114 ust. 3 znalazł się przepis, który nakazuje tym podatnikom składać skrócone deklaracje podatkowe w podatku VAT za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Jak zatem można z tego przepisu wywnioskować – podatnicy, którzy postanowili rozliczać się w sposób zryczałtowany ze świadczenia usług taksówkami osobowymi, nie mogą rozliczać się za okresy kwartalne.

Z opodatkowania ryczałtem VAT powyższych usług można oczywiście zrezygnować. Mówi o tym art. 114 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnik może zrezygnować z opodatkowania w formie ryczałtu, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy od wyboru tej formy opodatkowania. Trzeba o tym oczywiście pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego podatnik taki nie będzie się rozliczał w zakresie podatku VAT w formie ryczałtu.

Pisemne zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu w VAT lub rezygnacji z korzystania opodatkowania ryczałtem składa się na druku rejestracyjnym w tym podatku: VAT-R.

Skrócona deklaracja, którą składają taksówkarze opodatkowani ryczałtem w podatku od towarów i usług została natomiast opatrzona symbolem VAT-12.

Do pobrania



oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: