eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odszkodowanie za bezumowne korzystanie a PIT

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie a PIT

2007-06-15 13:05

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z podatkiem dochodowym


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie wyroku sądowego otrzymuje Pani od samoistnego posiadacza wynagrodzenie wraz z ustawowymi odsetkami. Wynagrodzenie to stanowi (zgodnie z wyrokiem Sądu) odszkodowanie miesięczne za korzystanie z gruntu kwocie 75 zł miesięcznie, przy uwzględnieniu wysokości czynszów dzierżawnych za 1 ha gruntu, jak i wysokości opłat za wieczyste użytkowanie gruntu, oraz przy uwzględnieniu, iż pozwany płacił podatek od nieruchomości gruntowych, mimo iż nie był ich właścicielem.

Za podstawą prawną żądania odszkodowania, Sąd uznał przepisy regulujące kwestie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy.

Z bezumownym korzystaniem z rzeczy mamy do czynienia, gdy osoba trzecia bez tytułu prawnego wchodzi w sferę uprawnień właścicielskich, w wyniku czego właściciel zostaje pozbawiony faktycznego władztwa nad rzeczą oraz możliwości czerpania z niej pożytków. Naprawieniu uszczerbków spowodowanych pozbawieniem właściciela możliwości korzystania z rzeczy służą uregulowane w art. 224-225 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. nr 16, poz. 93 ze zm.) - tzw. roszczenia uzupelni~jące. Treścią tych roszczeń jest żądanie wynagrodzenia za korzystnie z rzeczy oraz zwrot pożytków lub ich równowartości. Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości obejmuje spodziewane korzyści z tytułu umowy najmu lub dzierżawy, która zostałaby zawarta gdyby nieruchomość nie została zajęta. Przepisy prawa przyznają właścicielowi prawo do roszczenia o odszkodowanie, które obejmuje kompensatę utraconych korzyści, jakie właściciel uzyskałby, gdyby rzecz wynajął. Utratą korzyści jest w szczególności szkoda polegająca na nie uzyskaniu pożytków cywilnych, które rzecz przynosi. Specyfika prawa podatkowego nakazuje inaczej traktować odszkodowanie z tytułu poniesionych przez poszkodowanego strat i odszkodowanie z tytułu utraconego zysku. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega bowiem wyłącznie odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści, jakich poszkodowany mógł się spodziewać, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z powyższego wynika jednoznacznie, iż wynagrodzenie otrzymane przez Panią od samoistnego posiadacza na postawie wyroku sądowego za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest roszczeniem rozliczeniowym. Obejmuje ono wszystko, co uzyskałby właściciel, gdyby rzecz wynajął, wydzierżawił lub oddał do odpłatnego korzystania. Nie ma więc podstaw aby zakwalifikować wypłacone kwoty do odszkodowań, które na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzystają ze zwolnienia od opodatkowania tym podatkiem. Jednocześnie należy wskazać, iż katalog zwolnień zawarty w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje również odsetek od przedmiotowych wynagrodzeń.

Wobec tego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku słusznie zakwalifikował do przychodów "z innych źródeł", o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 wyżej powołanej ustawy kwoty wypłacone Pani z w/w tytułu.

Odnosząc się do wskazanego w zażaleniu zastrzeżenia co do treści zdania zawartego w zaskarżonym postanowieniu dotyczącego ustalenia stawki opłaty za użytkowanie wieczyste, należy wskazać, iż w celu ustalenia charakteru otrzymanego świadczenia organ podatkowy I instancji w uzasadnieniu wydanego postanowienia zacytował część wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku, w którym mowa o rodzaju świadczenia i sposobie jego ustalenia. Z wyroku tego wynika, iż ustalając wysokość odszkodowania uwzględniono fakt, iż pozwany płacił podatek od nieruchomości miano, że Pani była właścicielem gruntu. Wobec powyższego argumenty zawarte w zażaleniu pozostają bez wpływu na stanowisko zajęte przez organ I instancji. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: