eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Opłata skarbowa a prawo o ruchu drogowym

Opłata skarbowa a prawo o ruchu drogowym

2007-06-23 12:44

Przeczytaj także: Opłata skarbowa - stawki


2. Stosownie do art. 74 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne. Za wydanie pozwolenia czasowego dla pojazdu wraz z kompletem nalepek legalizacyjnych organ rejestrujący pobiera opłatę, o której mowa w § 3 ww. rozporządzenia. Z tej przyczyny czynność ta nie podlega opłacie skarbowej (art. 3 ustawy o opłacie skarbowej).

3. Termin „wtórnik" nie został zdefiniowany w aktach normatywnych. Na gruncie jeżyka potocznego pojęcie to oznacza „drugi egzemplarz dokumentu; duplikat, kopię, odpis" (por. Uniwersalny Słownik Języka Polskiego pod red. Stanisława Dubisza, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003 r., tom IV, str. 544).

Wtórnik dokumentu jako drugi egzemplarz określonego dokumentu zachowuje wszystkie walory oryginału i jest z nim zrównany pod względem mocy prawnej. Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, w miejsce utraconego lub zniszczonego (§ 10 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów - Dz. U. Nr 133, poz. 1123 ze zm.), podlega tej samej opłacie co wydanie oryginalnego dokumentu (§ 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r.), jako że nie przewidziano w tym wypadku innej stawki opłaty.

Czynność urzędowa wydania wtórnika nie podlega opłacie skarbowej (art. 3 ustawy o opłacie skarbowej).

Należy dodać, że. na okres do wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, nie dłuższy jednak niż 30 dni, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje pozwolenie czasowe (§10 ust. 3a rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r.), które wraz z wydawanym kompletem znaków legalizacyjnych podlega odrębnej opłacie.

4. Wydanie nowego dowodu rejestracyjnego w wyniku wymiany dotychczasowego dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego, podlega opłacie przewidzianej w § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r., a tym samym niniejsza czynność na podstawie art. 3 ustawy o opłacie skarbowej nie podlega opłacie skarbowej.

W tym przypadku organ rejestrujący wydaje również pozwolenie czasowe na okres do wydania dowodu rejestracyjnego (art. 10 ust. 3b rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r.).

5. Wtórnik urzędowego znaku identyfikacyjnego jest duplikatem oryginału (analogicznie jak w pkt 3). Wydanie wtórnika tablic (tablicy) , nalepki kontrolnej (§ 11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r.) i karty pojazdu (§ 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktur} z dnia 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu - Dz. U. Nr 189, poz. 1858) podlega opłatom jak za wydanie oryginałów tych dokumentów i urzędowych znaków identyfikacyjnych, określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r. oraz rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 59, poz. 421), chyba że dla wtórnika przewidziano inną opłatę - jak w przypadku wydania wtórnika tablic indywidualnych (§ 4 ust. 8 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r.). Niniejsze czynności nie podlegają opłacie skarbowej (art. 3 ustawy o opłacie skarbowej).

W razie utraty lub zniszczenia nalepki legalizacyjnej organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, dokonuje legalizacji tablic rejestracyjnych (§ 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego - Dz. U. Nr 133, poz. 1122 ze zm.). Legalizacja tablic rejestracyjnych polega na umieszczeniu na nich przez organ rejestrujący znaku legalizacyjnego (art. 75b Prawa o ruchu drogowym) w postaci nalepki legalizacyjnej lub nalepki na tablice tymczasowe (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2002 r.). Za wydanie nalepek legalizacyjnych pobiera się opłatę na podstawie § 2 lub § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r., co przesądza o niepodleganiu tej czynności opłacie skarbowej.

6. Wydanie nowych tablic rejestracyjnych wskutek wymiany dotychczasowych podlega opłacie, o której mowa w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r., a tym samym nie podlega opłacie skarbowej (art. 3 ustawy o opłacie skarbowej). (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: