eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Upoważnienie dla aplikanta a opłata skarbowa

Upoważnienie dla aplikanta a opłata skarbowa

2007-05-17 13:24

Upoważnienie udzielone na podstawie art. 77 ustawy prawo o adwokaturze przez adwokata aplikantowi adwokackiemu do zastępowania go przed sądami, organami ścigania i organami administracji publicznej nie jest pełnomocnictwem, a zatem nie podlega opłacie skarbowej. Stanowisko takie zajął Prezydent Miasta Katowice w postanowieniu z dnia 09.03.2007 r. nr FN.II.31205-1/07.

Przeczytaj także: Decyzja administracyjna wydana z urzędu bez opłat

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż wykonuje działalność adwokacką w ramach Kancelarii. Jako profesjonalny pełnomocnik reprezentuje swoich klientów w postępowaniach sądowych i administracyjnych na podstawie umowy zawartej z Kancelarią, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych we wskazanym w niej zakresie. W ramach tak prowadzonych spraw udziela aplikantowi adwokackiemu upoważnienia do zastępowania go przed sądami, organami ścigania i organami władzy publicznej, na podstawie art. 77 ustawy prawo o adwokaturze. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy tak udzielone upoważnienie podlega opłacie skarbowej? W powyższej sprawie Prezydent Miasta Katowice zajął następujące stanowisko:

„(…) Pan ..... wykonując działalność adwokacką w ramach Kancelarii jako profesjonalny pełnomocnik reprezentuje klientów Kancelarii w postępowaniach sądowych i administracyjnych. Podstawą tej reprezentacji jest umowa zawarta z Kancelarią, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych we wskazanym w niej zakresie. W ramach prowadzonych spraw Wnioskodawca udziela aplikantowi adwokackiemu, na podstawie art. 77 ustawy z dnia 26 maja 1 982r. Prawo o adwokaturze /Dz. U z 2002r. Nr 123, poz. 1058 z późno zm./ upoważnienia do zastępowania go przez sądami, organami ścigania i organami administracji publicznej.

Zgodnie z art. z ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej 1 Dz. U Nr 225, poz. 1635/ opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictw lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub wpostępowaniu sądowym. Przepisy ww. ustawy nie przewidują obowiązku uiszczenia opłaty skarbowejod dokumentu stwierdzającego pełnienie zastępstwa.

Pan ............ w złożonym wniosku w sposób wyczerpujący wyjaśnił, iż dokument wystawiany przez Wnioskodawcę, na podstawie którego aplikant adwokacki pełni za adwokata zastępstwo wgranicach określonych wart. 77 ustawy Prawo o adwokaturze, nie stanowi pełnomocnictwa.Stanowisko to znajduje potwierdzenia w Uchwale Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2006r. sygn. akt III CZP 27/06. Powyższe oznacza zatem, iż ww. dokument nie podlega opłacie skarbowej. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: