eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja degresywna i liniowa w podatkach

Amortyzacja degresywna i liniowa w podatkach

2007-09-10 12:59

Przeczytaj także: Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną


Metoda liniowa amortyzacji

Metoda ta zakłada, że w odpisy amortyzacyjne naliczane są od stałej podstawy (czyli wartości początkowej środka trwałego) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z Klasyfikacji środków trwałych.

Dodać w tym miejscu należy, że stawki te mogą być podwyższone:
  1. dla budynków i budowli używanych w warunkach:
    • pogorszonych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
    • złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4,
  2. dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4,
  3. dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.

Za pogorszone warunki używania budynków i budowli, o których mowa wyżej, uważa się używanie tych środków trwałych pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu.

Za złe warunki używania budynków i budowli, o których mowa wyżej, uważa się używanie tych środków trwałych pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych. Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.

Przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej, o których mowa wyżej, rozumie się te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

Przez maszyny i urządzenia grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, o których mowa wyżej, rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.

Metoda degresywna amortyzacji

Metoda ta charakteryzuje się tym, że podstawa naliczania odpisów amortyzacyjnych zmienia się w każdym roku podatkowym, a dokładniej jest pomniejszana o roczną kwotę odpisów naliczoną w roku poprzednim. Stawka wynikająca z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu tej metody zostaje podwyższona maksymalnie współczynnikiem 2,0 (jeżeli więc stawka dla danego środka trwałego wynosi 2,5 proc., to przy wyborze metody degresywnej stawka ta może wynosić nawet 5 proc.). Jeżeli natomiast przedsiębiorstwo jest położone na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz na podstawie odrębnych przepisów ustala Rada Ministrów, stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0. Metoda ta wskazuje także, iż poczynając od roku, w którym roczne odpisy amortyzacyjne obliczone metodą degresywną będą niższe niż odpisy obliczone metodą liniową – należy stosować metodę liniową.

Metoda degresywna ma zastosowanie do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się rocznie, kwartalnie lub miesięcznie. Podatnik przy wyborze odpowiedniej metody amortyzacji powinien się zastanowić, która przyniesie mu największe korzyści. Pamiętać należy, że nie jest możliwa zmiana metody amortyzacji w trakcie jej stosowania. Zatem raz podjęta decyzja będzie ważna dla amortyzacji danego środka trwałego, aż nie zostanie ona zakończona. Nie można także preferencji wynikającej z jednej z nich stosować przy amortyzacji metodą drugą (czyli np. amortyzować środek trwały metodą degresywną oraz podwyższyć stawkę amortyzacji określoną w szczególnych przypadkach przy metodzie liniowej).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: