eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż domu i drogi: dwie stawki VAT

Sprzedaż domu i drogi: dwie stawki VAT

2007-11-05 12:53

Przeczytaj także: Roboty budowlane: trzeba zastosować dwie stawki VAT


W świetle powołanych wyżej przepisów, dostawa przedmiotowych domów jednorodzinnych będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 7%. Taka sama stawka będzie dotyczyła również całego gruntu, na którym znajdują się budynki na trwałe z nim związane.

Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych drogi zaliczone są do grupy 211. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W związku z powyższym sprzedaż drogi będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki podstawowej, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 22%.

W myśl art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Stosownie do brzmienia art. 19 ust. 10 cyt. ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy, stosownie do art. 19 ust. 11 cyt. wyżej ustawy, powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza przyjmować część zapłaty w formie zaliczki przed dokonaniem fizycznej dostawy domów jednorodzinnych. Sytuacja taka spowoduje powstanie obowiązku podatkowego do wysokości otrzymanej kwoty. Opodatkowana natomiast będzie stawką właściwą dla sprzedawanego towaru.

Wobec powyższego udzielono następujących odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku:

Ad.1. Sprzedaż nowych domów mieszkalnych wraz z gruntem będzie korzystała z obniżonej do wysokości 7% stawki podatku VAT, natomiast dostawę wybudowanej drogi należy opodatkować wg stawki 22%.

Ad.2. Do zaliczek pobieranych na poczet realizowanej inwestycji, należy stosować stawkę VAT obowiązującą dla danego towaru lub wykonania usługi, zatem w przedmiotowej sytuacji zaliczki na poczet dostaw budynków wraz z gruntem należy opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, jednakże kwoty zaliczek na poczet udziału w drodze dojazdowej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej, czyli 22%. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: