eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Alimenty a podatek dochodowy

Alimenty a podatek dochodowy

2008-03-27 13:41

Alimenty i inne świadczenia na rzecz dzieci, otrzymane za okres do 31 grudnia 2006 r. nie stanowią przychodu u osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych. Natomiast od 1 stycznia 2007 r. alimenty otrzymane przez dziecko, które nie ukończyło 25 roku życia lub bez ograniczeń wiekowych, gdy otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny, podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 05.03.2008 r. nr ITPB1/415-765/07/ENB.

Przeczytaj także: Alimenty ponad 700 zł a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że 2 września 1999 r. Sąd Okręgowy rozwiązał jego małżeństwo i ustalił wysokość alimentów na rzecz jego małoletniego syna. W związku z powyższym zadał on pytanie, czy jego syn jest zobowiązany w okresie niepełnoletności do odprowadzania podatku od tych alimentów oraz czy ponoszone przez podatnika na rzecz syna dodatkowe świadczenia (spłata rat, opłata czesnego, zakup odzieży i inne) podlegają obowiązkowi podatkowemu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy zatem stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca enumeratywnie wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku.

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku, zgodnie z brzmieniem art. 20 ust. 1 za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uznawane były między innymi alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci.

Alimenty na rzecz dzieci nie były zatem przychodami. W dniu 1 stycznia 2007 weszła w życie nowelizacja ustawy, mocą której zmieniono m.in. art. 20 ustawy, z którego wynika obecnie, iż wszystkie alimenty stanowią przychód z innych źródeł.


Jednocześnie wprowadzono art. 21 ust. 1 pkt 127 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są alimenty:

a. na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
b. na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Powyższe zwolnienie zostało wprowadzone przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), która weszła w życie od 1 stycznia 2007 r. (ze wskazanymi wyjątkami). Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 21 powołanej ustawy zmieniającej, zmienione przepisy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2007 r.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: