eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż budynku i działek bez VAT

Sprzedaż budynku i działek bez VAT

2008-04-11 13:28

Sprzedaż działek wraz z budynkiem handlowym, które nie zostały nabyte z zamiarem dalszej odsprzedaży ani w celach zarobkowych związanych z działalnością gospodarczą, a które były wykorzystywane do celów osobistych przez cały okres posiadania, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 21.03.2008 r. nr ITPP2/443-305/07/EŁ.

Przeczytaj także: Działki rolne: sprzedaż zwolniona z VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż w 1994 r. z myślą o zapewnieniu przyszłości dzieciom zakupił dwie przyległe działki, stanowiące majątek osobisty. W tym też roku zostały one wyłączone z produkcji rolnej. Jedna działka przeznaczona była dla syna, druga dla córki. Na tej drugiej, z myślą o córce, podatnik rozpoczął budowę budynku handlowego w 1996 r. Jego budowa nie została jeszcze zakończona (stan surowy otwarty). Nie był on także wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnik postanowił sprzedać działkę, na której posadowiony został budynek oraz większą część drugiej działki z uwagi na jego sytuację osobistą. Sprzedaż ma zostać dokonana na rzecz jednego nabywcy. W pierwszej kolejności zostanie sprzedana działka z budynkiem, a następnie (po podziale) większa część drugiej działki. Podatnik dodał, że do drugiej działki nie ma dojazdu i jej sprzedaż innemu nabywcy byłaby raczej niemożliwa. Nie jest ona także uzbrojona. Wnioskodawca wskazał także, że w przeszłości nie nabywał ani nie zbywał żadnych nieruchomości. W związku z powyższym podatnik zapytał, czy sprzedaż ta będzie opodatkowana podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także grunty.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza” na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami wg zapisu art. 15 ust. 1 są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: