eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż budynku i działek bez VAT

Sprzedaż budynku i działek bez VAT

2008-04-11 13:28

Przeczytaj także: Działki rolne: sprzedaż zwolniona z VAT


Z tak określonego pojęcia działalności gospodarczej wynika, że dla celów podatku od towarów i usług nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Decydujące znaczenie ma częstotliwość dokonywania czynności. W efekcie dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „zamiar”, jak również nie precyzuje pojęcia „sposób częstotliwy”, w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie). Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Zatem istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnością jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując dane czynności.

Nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem w kwestii dotyczącej wyłączenia z obowiązku opodatkowania osób nieprowadzących profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Okoliczność, iż podmiot nie wykonuje czynności związanych z profesjonalnym obrotem gruntami czy nieruchomościami, nie jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia, iż nie działa on w charakterze podatnika. Jak wskazano powyżej nawet jednorazowa sprzedaż w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy nadaje status podatnika.

Aby dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie. Natomiast, aby uznać daną transakcję za niepodlegającą opodatkowaniu musi istnieć zamiar wykorzystywania towaru będącego jej przedmiotem na cele prywatne osoby, przez cały czas jego posiadania (od momentu nabycia do sprzedaży).

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, że okoliczności będące przyczyną planowanej transakcji sprzedaży, tj. dostawy nieruchomości gruntowych z budynkiem handlowym nie wskazują, na zamiar wykonania w sposób częstotliwy. Jak wynika z przedstawionego opisu nabył Pan do majątku osobistego dwie działki w celu zabezpieczenia przyszłości dzieciom (jedna dla syna, druga dla córki - wybudowanie budynku handlowego).

Zatem - jeżeli działki te nie zostały nabyte z zamiarem dalszej odsprzedaży, ani w celach zarobkowych związanych z działalnością gospodarczą (np. wynajem) oraz działki były wykorzystywane do celów osobistych przez cały okres posiadania - to czynność ta nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, a co za tym idzie sprzedaż przedmiotowych nieruchomości gruntowych z budynkiem handlowym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: