eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport części przedsiębiorstwa a proporcja VAT

Aport części przedsiębiorstwa a proporcja VAT

2008-06-11 07:58

Czynność związana z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans nie jest w ogóle objęta VAT. Tym samym nie wpływu ona na wysokość współczynnika określającego w jakiej części podatnikowi przysługuje prawo odliczenia tego podatku od zakupów związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną. Takie stanowisko spółki potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.05.2008 r. nr IP-PP2-443-459/08-2/BM.

Przeczytaj także: Stawka VAT na aport towaru i środka trwałego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że w dniu 31.08.2007 r. X, w zamian za objęcie akcji spółki, dokonał wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa X , która samodzielnie sporządzała bilans, do Y w organizacji. Aport ten stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Y rozpoczął działalność od 01.09.2007 r. W związku z powyższym zadano pytanie, czy aport ten będzie miał wpływ dla Y na proporcję wynikającą z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy, które jest następujące:

„(….) przejęcie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Oddziału samodzielnie sporządzającego bilans przez Spółkę Y nie wpłynie zarówno na rzeczywisty współczynnik proporcji ustalony przez Y za 2007r. jak i wstępny współczynnik proporcji ustalony przez Y na 2008r. Natomiast przy ustalaniu współczynników proporcji ( „rzeczywistego” za 2007r i „wstępnego” na 2008r) do obrotów Spółka Y powinna przyjąć obroty za okres od 01.09.-31.12.2007r W art. 6 pkt 1 ustawy o VAT postanowiono, że przepisów ustawy nie stosuje się do m.in. transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Czynność wniesienia aportu do innej spółki w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi również zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans i w konsekwencji podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt. 1 ustawy. Oznacza to, że na gruncie ustawy o VAT, czynność tę traktuje się jako niepodlegającą opodatkowaniu. Zgodnie z art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Stosownie art. 174 ust. 1 Dyrektywy VAT z 2006 roku, proporcja podlegająca odliczeniu jest kwotą ułamkową złożoną z następujących kwot:

a. w liczniku : całkowitej wysokości obrotu w danym roku (z wyłączeniem VAT) uzyskanego z transakcji, które dają prawo do odliczenia zgodnie z art. 168 i 169;
b. w mianowniku : całkowitej wysokości obrotu w danym roku (z wyłączeniem VAT)uzyskanego z transakcji uwzględnionych w liczniku oraz transakcji, które nie dają prawa do odliczenia.

Zdaniem Podatnika obrót związany z wniesieniem aportem oddziału, jako transakcja pozostająca poza zakresem opodatkowania VAT, nie powinna być uwzględniana przy kalkulacji współczynnika tj. nie powinna być uwzględniana w mianowniku współczynnika (jako obrót z czynności nie dających prawa do odliczenia podatku naliczonego mieści się we wskazanym powyżej wyłączeniu określonym w przepisach Dyrektywy VA T z 2006 roku). Stanowisko takie znajduje poparcie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sprawy: 0-306/94 Sofitam, C-306/94 Regie Dauphinose, C-142/99 Floridienne, C-16/00 Cibo Partcipations), które wskazuje, że jako „czynności nie dające prawa do odliczenia” należy rozumieć jedynie czynności zwolnione z opodatkowania VAT, a nie czynności nieobjęte działaniem systemu podatku od wartości dodanej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: