eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Uszkodzone znaki akcyzy: kiedy zwrot do fiskusa?

Uszkodzone znaki akcyzy: kiedy zwrot do fiskusa?

2008-06-12 08:17

Przepisy podatkowe nie wskazują terminu zwrotu znaków akcyzy w przypadku ich uszkodzenia w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych tymi znakami, w graniach dopuszczalnej normy strat, wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27.05.2008 r. nr IBPP3/443-129/08/KAN-2064/08/KAN-3698/08.

Przeczytaj także: Czy konieczna akcyza na fakturze VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wnioskodawca wyjaśnił, że prowadzi skład podatkowy, w którym jest wykonywane oznaczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znakami akcyzy. Czynność ta jest wykonywana automatycznie, maszynowo. Podczas oznaczania wyrobów dochodzi do uszkodzeń niektórych znaków akcyzy (przerwanie, uszkodzenie, zniszczenie). W związku z tym zadano pytanie, w jakim terminie należy zwrócić właściwemu organowi podatkowemu uszkodzone znaki akcyzy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Mając na uwadze, iż znaki akcyzy podobnie jak inne elementy opakowań jednostkowych mogą ulec utracie, zniszczeniu lub uszkodzeniu, ustawodawca określił szczegółową procedurę związaną z dokumentowaniem tego rodzaju przypadków.

Prawidłowe stosowanie przepisów akcyzowych w tym zakresie ustawodawca zdefiniował poprzez poszczególne sytuacje traktowane jako utrata, zniszczenie lub uszkodzenie znaków akcyzy.

W myśl art. 102 ust. 1-6 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) podmioty obowiązane do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy są obowiązane prowadzić ewidencję znaków akcyzy.

W przypadku utraty, zniszczenia, uszkodzenia, wydania lub zwrotu znaków akcyzy sporządza się protokół z zaistnienia danego faktu.

Znaki akcyzy muszą być przechowywane i przewożone w sposób zapewniający zabezpieczenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Za uszkodzone znaki akcyzy uważa się oryginalne znaki akcyzy, w których trwałe i widoczne naruszenie właściwości fizycznych pozwala na identyfikację znaków co do oryginalności, rodzaju, nazwy, wymiarów, serii, numeru ewidencyjnego lub daty wytworzenia.

Za zniszczone znaki akcyzy ustawodawca uznaje oryginalne znaki akcyzy, w których trwałe i widoczne naruszenie właściwości fizycznych uniemożliwia identyfikację znaku co do jego rodzaju, nazwy, serii, numeru identyfikacyjnego oraz daty wytworzenia.

Za utracone znaki akcyzy ustawodawca uznaje oryginalne znaki akcyzy otrzymane przez podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych tymi znakami, który je utracił w następstwie innych okoliczności niż:

1. naniesienie na wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego i wprowadzenie wyrobu do obrotu z naniesionym znakiem akcyzy,
2. zwrot znaków akcyzy do właściwego naczelnika urzędu celnego lub podmiotu wskazanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, od którego podmiot ten odebrał znaki akcyzy, albo do ich wytwórcy,
3. przekazanie przez importera, podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub przedstawiciela podatkowego podmiotowi mającemu siedzibę poza terytorium kraju w celu naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobu akcyzowego lub wyrób akcyzowy będący przedmiotem importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego,
4. przejęcie znaków akcyzy przez właściwy organ władzy publicznej w związku z kontrolą systemu znaków akcyzy.

Stosownie do art. 104 ust. 1, 2 i 3 ww. ustawy uszkodzone znaki akcyzy nie mogą być użyte do naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub wyroby akcyzowe. W przypadku gdy uszkodzenie znaku akcyzy nastąpiło u podmiotów dokonujących obrotu wyrobami akcyzowymi oznaczonymi tymi znakami, innych niż producenci, importerzy, podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego, przedstawiciele podatkowi, podmioty dokonujące pakowania, rozlania, rozważenia wyrobów akcyzowych w opakowania jednostkowe albo przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe, wyroby te nie mogą być zbywane. Wyroby akcyzowe z uszkodzonymi znakami muszą być oznaczone nowymi znakami. Z czynności tej sporządza się protokół. Znaki akcyzy uszkodzone przed ich naniesieniem są zwracane, w terminie 14 dni, licząc od dnia stwierdzenia ich uszkodzenia, organowi, który je wydał.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: