eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Użyczony samochód w firmie a podatek dochodowy

Użyczony samochód w firmie a podatek dochodowy

2008-07-03 13:03

Przeczytaj także: Użyczony samochód osobowy w działalności gospodarczej w podatku dochodowym


Należy ponadto pamiętać, że kilometórwka określa jedynie górny limit wydatków, które można zaliczyć do kosztów podatkowych. Zaliczamy do nich natomiast jedynie wydatki faktycznie poniesione (jeżeli zatem kilometrówka pozwoli na zaliczenie do kosztów kwoty 1 000 zł, przy czym podatnik poniósł wydatki w wysokości 700 zł, to do kosztów firmy zaliczy 700 zł).

Co ważne, zapisy w ewidencji przebiegu pojazdów prowadzone są miesięcznie. Koszty uzyskania przychodów rozlicza się natomiast narastająco. Jeżeli więc poniesione rzeczywiste wydatki nie zmieszczą się w limicie – będzie je można uwzględnić w miesiącu następnym (oczywiście do wysokości limitu określonego w kilometrówce).

Użyczony samochód ciężarowy

Przepisy art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszą się jedynie do samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych. Ustawodawca nic nie wspomina natomiast o ograniczeniach w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej prywatne samochody ciężarowe (w tym także te użyczone).

Tym samym, w odniesieniu do takich pojazdów podatnik nie ma obowiązku zaprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Nie stosuje tutaj także limitów opisanych wyżej. Może on zatem odnosić w koszty uzyskania przychodów wydatki ponoszone na eksploatację takiego samochodu w pełnej wysokości. Podobnie jak przy samochodzie osobowym, także i przy użyczonym samochodzie ciężarowym nie naliczamy amortyzacji.

Oczywiście warunkiem uznania wydatków za koszty (podobnie jak i w przypadku samochodów osobowych) jest ich ponoszenie w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (co wynika z art.22 ust. 1 ustawy).

Przychód z nieodpłatnych świadczeń

Warto także dodać, że w sytuacji, w której przedsiębiorca wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej daną rzecz (np. samochód) na podstawie umowy użyczenia, powstaje po jego stronie przychód z tej działalności z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia. Jak bowiem wskazuje art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość takich świadczeń ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 ust. 2 – 2b ustawy.

Ustawodawca przewidział jednak od powyższego pewien wyjątek. Otóż w art. 21 ust. 1 pkt 125 wskazał on, że zwalnia się z tego podatku wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn zalicza się natomiast: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Jeżeli zatem przedsiębiorca wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej samochód użyczony od jednej z wyżej wskazanych osób (np. od brata, czy ojca), to uzyskuje z tego tytułu przychód z nieodpłatnych świadczeń, który jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: